V dokumentu se například prosazuje, že Romové mají být v rámci politiky zaměstnanosti podporování oproti zbytku populace, romští studenti na vysokých školách mají dostávat zvláštní dotaci 60 tisíc korun ročně. A strategie usiluje i o zvýšení počtu Romů v politice či státní správě.
ParlamentníListy.cz se dotazovaly politiků, zda podporují pozitivní diskriminaci Romů. Řada politiků upozorňuje na to, že pozitivní diskriminace ve prospěch menšin fakticky diskriminuje většinové obyvatelstvo, porušuje ústavní rovnost všech občanů před zákonem.
Babiš, premiér, Bělobrádek i komunisté mlčí...
Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš na dotaz nereagoval. Neodpověděli ani premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
Redakce oslovila i politiky KSČM: Předsedu KSČM Vojtěcha Filipa, místopředsedy Miloslavu Vostrou a Jiřího Dolejše, členy sociálního výboru sněmovny Miroslava Opálku a Martu Semelovou, ale nikdo z KSČM se k tomu, zda podporují pozitivní diskriminaci Romů, nevyjádřil.
Dienstbier prosazuje rasismus
Obsáhle se ale vyjádřil předseda Úsvitu Tomio Okamura: „Ministr Dienstbier nechal zpracovat strategii romské integrace. Ta má zabezpečit začleňování Romů do společnosti. Chce je cíleně prosazovat na řídící pozice ve státní správě a vylepšit tak jejich obraz ve společnosti. Pan ministr má pocit, že Romové mají menší šance kvůli rasismu většinové společnosti a zlomit ho chce opět rasismem – tedy protežováním vybraných lidí na základě jejich rasy. Musíme pochválit mnohé romské intelektuály, zastupitele a podnikatele, kteří celkem logicky pozitivní diskriminaci odmítají. Pozitivní diskriminace je také diskriminace. A jejím důsledkem bude růst skutečného rasismu. To si nepřeje nikdo z nás – ať už názory na řešení máme každý jiný. Problém přece není u těch Romů, kteří studují, pracují a chtějí ve společnosti normálně fungovat. Ti se mohou stát vrcholnými manažery i bez vládní strategie. Můžou se prosadit jako ostatní ambiciózní a schopní čeští občané.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík