Exekutoři vymysleli další fígl, jak mít „své jisté". Lidé na to prý doplatí

19.06.2014 12:47 | Zprávy

Plánované změny v exekucích, o kterých se jedná, v mnohých vyvolávají naději na to, že se konečně i v této oblasti dostanou věci do podobného stavu jako v jiných zemích. Ovšem ukazuje se, že i tentokrát mají návrhy minimálně jedno velké „ale“.

Exekutoři vymysleli další fígl, jak mít „své jisté". Lidé na to prý doplatí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odznak soudního exekutora

Pokud by totiž byla přijata exekutory navrhovaná změna zákona o teritorialitě, mohlo by to znamenat, že by věřitelé museli skládat k návrhu exekuce několikatisícový finanční obnos. V případě samoživitelů, vymáhajících takto alimenty, by to však byl problém.

Hovoří se totiž o tom dlouho a vypadá to, že by to mohl být posun k lepšímu. V návrhu změny zákona se jedná o územním rozdělení exekutorů – kteří by vymáhali pohledávky podle teritoria, jež by pod ně spadalo. Dlužníkům by se tak ulevilo od toho, aby museli k původnímu dluhu platit vysoké náklady spojené s cestami exekutorů třeba až z druhého konce republiky. Jenomže háček je v jiné věci, na kterou upozornila Asociace neúplných rodin (ANR). Právě lidem, kteří se v ní sdružují, by ale tento háček byl pořádnou překážku.

Nově by totiž podle návrhu Exekutorské komory měli lidé-věřitelé, kteří se na exekutory se žádostí o vymožení dluhu obrátí, platit povinnou zálohu. V průměru by měla činit několik tisíc korun. A to v případě samoživitelů, úzkostně čekajících na alimenty na vyživované dítě od svého expartnera, je částka skutečně mnohdy nedostupná.

Chceš vymáhat peníze od exekutora? Nejdřív zaplať

„Vzhledem k faktu, že průměrná výše zálohy pro exekutora by se měla pohybovat kolem 7 000 korun, se z mého pohledu jedná o bezprecedentní krok namířený nejen proti rodičům samoživitelům, ale vůči všem drobným věřitelům,“ řekla ParlamentnímListům.cz ředitelka Asociace neúplných rodin Lucie Asenová. Jak dodala, vůbec si nedovede představit, jak například ze dne na den přežívající nezabezpečená matka dvou dětí sežene najednou tak vysoký obnos. „Navíc pak třeba bude čekat klidně rok, než jí exekutor oznámí, že je dlužník (otec dítěte) nemajetný. Již dnes nedochází k vymáhání dlužných alimentů v takové míře, v jaké by to bylo záhodno. Nastavením dalších přísnějších pravidel by se vymahatelnost těchto dluhů dál ještě více rapidně zkomplikovala. Kde je jistota, že zaplacená obligatorní záloha nebude exekutorovi prostě stačit k tomu, aby po roce věřiteli dopisem prohlásil, že dlužník nic nevlastní?" ptá se Asenová. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

19:42 „Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura ve čtvrtek ústně interpeloval premiéra Petra Fialu ohledně konkrétních k…