Proč jste odešel z ODS a přidáváte se k volebnímu bloku Hlavu vzhůru?
Z ODS jsem vystoupil asi ze stejných důvodů, z jakých od ODS postupně odcházejí voliči. Pohled zevnitř ODS byl o to beznadějnější, že se v podstatě nevedla demokratická diskuse o tom, jak to změnit. Na oblastní úrovni se vytratila politika.
V době, kdy se pod prezidentskou standartou sjednotili socialisté a komunisté zaštítěni jednobarevným ústavním soudem, je potřeba pokusit se přesvědčit ty voliče, kteří jsou zklamaní současnými středopravicovými stranami, a dát jim možnost, aby „zvedli hlavu“. Považuji za pozitivní snahu překonat rozdíly mezi jednotlivými malými, spíše regionálními, liberálně nebo konzervativně orientovanými subjekty a sjednotit je v jednom volebním bloku. Pro mě je navíc podstatné, že ve vztahu k Evropské unii jde o jediné politické uskupení, s nímž mohu sdílet svoji hlubokou skepsi.
Divíte se Václavu Klausovi, že se odmítl vrátit do ODS? Respektive co říkáte tomu, že ho zpátky nechtěla Miroslava Němcová?
Myslím, že Václavu Klausovi rozumím, měl jsem v devadesátých letech jedinečnou příležitost poznat ho blíže. Jeho pevné ideové založení, silná argumentace plynoucí z jeho širokých znalostí a odvaha jít i proti hlavnímu proudu jsou přesně tím, co dnešní populistická a takzvaně nepolitická politika potřebuje. V tom si s Miroslavou Němcovou bohužel nerozumíme, ač lidsky k sobě máme blízko.
Václav Klaus uvedl, že nemůže být v jedné straně, míněno ODS, spolu například s Jiřím Pospíšilem. Ten je ze stejného regionu jako vy, co si o Pospíšilovi myslíte?
Když Jiří Pospíšil vedl v Plzni mladé konzervativce, obdivoval jsem jeho schopnost nadchnout své vrstevníky pro konzervativní politiku. On mě přesvědčil, že jsem odešel z manažerské funkce ve Škodovce a vrátil se znovu do politiky. Tehdy mi přišlo, že jsme, co se politiky týká, na stejné lodi. Popularita, vliv a prostředí, ve kterém se člověk pohybuje, dovedou ale člověka změnit. Ale nehodlám Jiřího Pospíšila soudit. Fakt je, že mediální obraz je někdy velice vzdálen realitě.
Někteří členové ODS potichu říkají, že přinesl do strany havlistické manýry a že diktaturu státních zástupců a policie, která vtrhla do sněmovny v kuklách, zavedl on. Co si myslíte o této věci?
To, co se dnes pod praporem boje proti korupci děje v policii, státních zastupitelstvích a justici, se úplně vymklo demokratické kontrole. To by nakonec i armáda mohla říkat, že je nezávislá, a začít válčit. Nedovedu si představit, že by komando s beranidly vtrhlo do Bílého domu kvůli stážistce Lewinské, natož, aniž by o tom věděl prezident. Nemyslím si vůbec, že je to důsledek konání Jiřího Pospíšila, spíš možná jeho nekonání tam, kde to bylo třeba. Rozhodující podíl na tom mají všechny parlamentní strany, které se z populistických důvodů jakékoli kontroly vzdaly a ke zřejmým excesům mlčí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík