Konkrétně se jedná o vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony (sněmovní tisk 30), který má transponovat směrnici Evropské unie do českého práva, což po nás vyžaduje EU.
ParlamentníListy.cz oslovily politiky, co si myslí o odporu Úsvitu k navrženému zákonu, zda má Česká republika dostatek financí na to, aby dávala dávky i cizincům a zda by neměl cizinec, pokud zde nemá práci, hledat práci v jiné zemi a nezatěžovat náš sociální systém, jak říká Úsvit.
Nemáme dostatek finančních prostředků pro naše vlastní občany, natož cizince
Tomio Okamura upozornil, že zákon má rozšířit okruh oprávněných osob cizích státních příslušníků, kterým mají být poskytovány dávky sociální podpory. Na dávky státní sociální podpory by měly nově dosáhnout i skupiny, u kterých je dle něho oprávněnost jejich nároku více než sporná. Za všechny lze uvést právě cizince z třetích zemí, to jsou ti Vietnamci, Ukrajinci a další s dlouhodobým pobytem, kteří byli zaměstnáni alespoň šest měsíců a nyní jsou v evidenci uchazečů o zaměstnání.
„Lze rozumět tomu, že do České republiky přicházejí cizinci, již pracují na pozicích, které nelze obsadit českými zaměstnanci, ale pokud tito cizinci o práci přijdou a nemají jinou, již není žádoucí, aby v České republice nadále byli a pobírali dávky státní sociální podpory. Rovněž nelze souhlasit s tím, aby sociální dávky pobírali rodinní příslušníci cizinců, kteří mají sice dlouhodobý pobyt, ale jediným důvodem, proč můžou pobírat dávky, je to, že někdo z jejich rodinných příslušníků v České republice pracuje,“ řekl Okamura.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík