Den, kdy se na Václavském náměstí v roce 1969 polil hořlavinou a zapálil Jan Palach na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, by mohl od příštího roku být významným dnem. 16. leden by tak měl připomínat oběť Jana Palacha. Počítá s tím návrh zákona, který připravili poslanci vládní koalice. Sněmovna se k němu vrátí právě dnes ve druhém čtení.
Projednávání návrhu ale 8. února doprovázela bouřlivá debata. Tu započal bývalý předseda KSČM Miroslav Grebeníček, neboť zpochybnil, že se Palach v roce 1969 upálil na protest proti komunistické totalitě.
„Například tvrzení, že se Jan Palach stal symbolem boje proti totalitní komunistické moci, je naprosto zavádějící,“ řekl Grebeníček a připomněl to, proč se mu nelíbí, když autoři předlohy označili Palacha za bojovníka proti totalitnímu režimu.
„Ne, Jan Palach se nezapálil na protest proti Komunistické straně Československa, jeho sympatie patřily především reformním komunistům, kteří měli podporu i ve všech strukturách Svazu vysokoškolského studentstva,“ pokračoval Grebeníček.
Opustili sál, za mikrofon přišla Černochová
Poslanci koalice sice na protest krátce poté opustili sál, ti, co vytrvali, ale rozpoutali emotivní diskusi. Do ní se zapojila i autorka návrhu - poslankyně ODS Jana Černochová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb