Poslanci dnes odpoledne pokračovali v debatě o migrační krizi. Ta ale byla významně poznamenaná teroristickými útoky v Bruselu, při nichž dosud zemřelo údajně 34 lidí. V Bruselu dnes ráno nejprve otřásly dva výbuchy letištěm Zaventem a následně přerušila exploze provoz metra ve čtvrti Maelbeek, v blízkosti unijních institucí. Na letišti zemřelo - dle potvrzených informací 11 lidí, v metru dalších 15, zraněných z obou útoků je již 200. K útoku se přihlásil Islámský stát.
Premiér Bohuslav Sobotka dnes k tématu migrační krize vyzdvihl, že poslední jeho vystoupení k migraci se v dolní parlamentní komoře uskutečnila 20. ledna letošního roku a od té doby se tedy odehrálo poměrně dost záležitostí.
„Jsem rád, že za poslední dva měsíce se vývoj na evropské úrovni posunul a jsem také rád, že v základní rovině dnes evropské státy následují to, co jsme v rámci V4 říkali od samého počátku řešení migrační krize. Na otázku migrační krize existuje pouze společná evropská odpověď a ta spočívá dnes v uzavření balkánské trasy, spočívá v zajištění ochrany schengenského prostoru dnes zejména v Řecku a také v aktivním působení v Sýrii, kde leží velká část příčiny celé dnešní situace,“ připomněl Sobotka.
Co se týče pražského summitu V4 s balkánskými zeměmi, které se uskutečnilo v únoru, tak prý v pražské deklaraci stojí: „Chceme, aby Evropská unie byla silnější a jsme přesvědčeni, že silná Evropská unie potřebuje také silnou visegrádskou skupinu.“ „Přesně v tomto duchu jsme pak přistoupili k druhému tématu našeho pražského setkání, kterým byla právě otázka řešení migrační krize. Shodli jsme se na tom, že je potřeba uzavřít balkánskou trasu,“ uvedl k tomu Sobotka s tím, že to znamená, že přes hranice s Makedonií a Bulharska nesmějí procházet ti, kteří nesplňují podmínky žadatele o azyl, nebo o azyl nechtějí požádat.
Dále je podle Sobotky velmi důležitá dohoda o navracení uprchlíků z Řecka do Turecka, aby klesly počty lidí, kteří se ocitají na neřízené cestě do Evropy.
„Dohodou o navracení do Turecka chceme rozbít převaděčské sítě, protože cesta do Evropy s perspektivou vrácení zpět do Turecka ztratí smysl. Zároveň díky principu jeden za jednoho dokážeme účinněji pomáhat občanům Sýrie, jejichž země je zdevastovaná válkou a kterých je na území Turecka dnes kolem dvou a půl milionu,“ zdůraznil předseda vlády.
Výsledky summitu Evropské unie s Tureckem byly dle něj potvrzeny na Evropské radě, která skončila minulý týden v pátek a v návaznosti na to v neděli začíná platit dohoda, která počítá s tím, že uprchlíci, kteří se dostanou nelegálně z Turecka přes Egejské moře do Řecka, budou vraceni do Turecka zpět. Podle pravidel „jeden za jednoho“ pak z Turecka přesídlí EU do Evropy jednoho člověka, o kterém se bezpečně ví, že je to syrský válečný uprchlík.
ČR navíc podle Sobotky nabízí do Řecka deset azylových odborníků a 30 policistů na pomoc se zvládáním migrační krize, protože teď je podle něj důležité věnovat pozornost právě dění v Řecku.
Vláda v pondělí schválila stomilionovou podporu evropským zemím, které čelí migrační vlně. Sobotka připomněl, že prvních dvacet milionů půjde na zvládání situace na řecko-makedonské hranici.
Černoch: Je to smlouva s ďáblem!
"Silná V4 je určitě. Ale otázka: Proč se tedy nepřipojíte ke Slovensku a Maďarsku a kvóty odmítnete, nebo nepřijmete? Protože jestliže V4 je silná, tak vy, pane premiére, silný rozhodně nejste!" atakoval ale na premiéra poslanec Úsvitu Marek Černoch. Podle něj je navíc dohoda EU s Tureckem "smlouvou s ďáblem", protože se prý necháme vydírat státem, který požaduje jak peníze, tak chce od EU i jiné ústupky jako třeba zavedení bezvízového styku a oživením procesu vstupu země do unie. Poslanci by měli podle představ Úsvitu vyzvat vládu, aby ihned zastavila přijímání nelegálních imigrantů podle kvót a aby o nich vypsala všelidové hlasování.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová