Kalousek dal do ticha sněmovny významnou nabídku vládě. Podívejte se

14.05.2014 16:29 | Zprávy

Předseda poslanců TOP 09/STAN Miroslav Kalousek navrhl vládě Bohuslava Sobotky dnes ve sněmovně výměnný obchod, a to k tzv. fiskální smlouvě. „Přeje-li si vláda naše hlasy při ratifikaci této smlouvy, pak je dáme jen za té situace, že se budete řídit smlouvou bez jakýkoliv výjimek a že budete šetřit,“ řekl Kalousek s tím, že pokud tak vláda učiní, naopak TOP 09 bude hlasovat pro státní rozpočet. Vláda totiž chce ze smlouvy vypustit články tři a čtyři, což Kalousek odmítá.

Kalousek dal do ticha sněmovny významnou nabídku vládě. Podívejte se
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek s Miroslavou Němcová

Poslanci začali ve sněmovně ve středu odpoledne projednávat tzv. fiskální smlouvu, která se oficiálně nazývá „Smlouva o stabilitě, koordinaci a správě v hospodářské a měnové unii“, nebo někdy se označuje také jako „smlouva o rozpočtové odpovědnosti“. Cílem smlouvy je posílit rozpočtovou disciplínu a koordinaci hospodářských politik členských států EU, resp. primárně zemí eurozóny.

Ke smlouvě se ale strhla ve sněmovně zajímavá debata. Předseda klubu poslanců TOP 09/STAN Miroslav Kalousek totiž přišel s nápadem na výměnný obchod: Topkaři ve sněmovně zvednou ruku pro tento dokument jen v tom případě, když vláda dodrží vše, co se ve smlouvě praví - a to bez výjimek.

„Bez hlav tři a čtyři totiž tato smlouva nedává smysl. Je to stejně pokrytecké, jako když se komunistické Československo přihlásilo k udržování lidských práv, ale nemělo v úmyslu práva dodržovat,“ poznamenal k tomu Kalousek.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) totiž před ním v debatě zmínil, že kabinet navrhuje přistoupení k paktu bez toho, aby se ČR zavázala k paragrafům tři až čtyři. Vláda se totiž sice přihlásila k fiskálnímu kompaktu, ale vyjednala si výjimku, která jí umožňuje ignorovat články tři a čtyři, tedy nutnost zavedení dluhové brzdy a snižování strukturálního deficitu.

„Česká ekonomika potřebuje určitý čas na vstup do eurozóny,“ poznamenal v debatě také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), podle něhož je důležité si nechat prostor k tomu, abychom mohli stimulovat ekonomiku. „Není proto důvod se zavazovat na článek tři a čtyři,“ uvedl i on.

„Je to pokrytectví, na čemž se TOP 09 nemůže podílet. My to chceme i s hlavou tři a čtyři," oponoval ale Kalousek.  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

95 tisíc pro první dámu: Ženy jsou drahé, padlo. Také slova o šlechtě a středověku

20:43 95 tisíc pro první dámu: Ženy jsou drahé, padlo. Také slova o šlechtě a středověku

Měla by manželka prezidenta Petra Pavla pobírat měsíčně téměř sto tisíc korun určených k reprezentac…