V Poslanecké sněmovně byl dnes odpoledne ve hře návrh na odvolání Zdeňka Ondráčka (KSČM) z čela komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Situace mezi poslanci se ale ještě před hlasováním o programu dnešní schůze pěkně zamotala. O co jde?
Poslanci se začali krátce po 14. hodině dohadovat o tom, jak by mohli Ondráčka sesadit z čela komise, přestože si jej do komise v pátek navolili, proti čemuž důrazně protestovaly ODS, TOP 09, hnutí STAN a KDU-ČSL. Ondráčkovo zvolení do čela komise vyvolalo i nevoli veřejnosti. V pondělí se v řadě měst ČR totiž konaly demonstrace proti Ondráčkově zvolení i proti nynějšímu kabinetu. Důvodem je, že Vondráček před listopadem 1989 působil v pohotovostním pluku Sboru národní bezpečnosti, který zasahoval mimo jiné na demonstracích proti tehdejšímu komunistickému režimu.
„S takovými věcmi, že byl do čela komise navolen člověk, který s obuškem v ruce bránil komunistický režim, tak my se s takovým výsledkem nechceme smířit... Pevně věřím, že přesvědčíme většinu Poslanecké sněmovny, a napravíme tak chybný krok, který Sněmovna v pátek udělala. Náš klub ale bude hlasovat proti veřejnému hlasování,“ burcoval proti Ondráčkovi dnes za sněmovním pultíkem předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.
Proti jeho slovům ale protestoval předseda poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, který navrhl, aby se o Ondráčkově odvolání jednalo veřejně. Po něm si vzal slovo předseda klubu poslanců KSČM Pavel Kováčik.
„Diskuse, která se při zahájení dnešního jednacího dne, ale i před ním odvíjí, je diskusí, která k parlamentní demokracii samozřejmě možná patří, ale ubírá se cestou, která není úplně standardní,“ spustil Kováčik svůj monolog. A asi minutu poté vedení Sněmovny požádal o jednání svého klubu v délce dvaceti minut. „Poslanecký klub KSČM se rozhodl, že musí znovu rozebrat tyto věci a že nemůže připustit nadále plané bezbřehé a politicky motivované diskuse,“ sdělil. Později si komunisté požádali o prodloužení jednání o dalších deset minut.
Ondráčkovo páteční zvolení vyvolalo vlnu nesouhlasu. Část opozice tvrdí, že bez poslanců nejsilnější frakce ANO by zvolen nebyl. Předseda ANO a premiér v demisi Andrej Babiš naopak včera uvedl, že poslanci těchto stran mohli Ondráčkovu zvolení zabránit, pokud by byli přítomni. Poznamenal, že pokud někdo navrhne odvolání Ondráčka, tak je podpoří, případně je navrhne sám.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová