Českou politickou scénu rozšíří vbrzku další politická strana. O jejím založení diskutovaly o víkendu asi dvě desítky Romů a tento týden přípravný výbor požádá Ministerstvo vnitra o registraci Romské demokratické strany. Poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka k tomu na svém blogu napsal, že zřejmě začíná éra menšin v politice. Po politické straně křesťanské, či přírodo-ochranářské přichází menšinová strana romská a následovat může třeba strana vietnamsko/stánkařská nebo si svou stranu mohou založit homosexuální spoluobčané.
„Potom můžou následovat vegetariáni, kteří budou chtít v Parlamentu prosadit svoje zájmy. Napadá mne, že i kuřáci by teď, v době, kdy jsou vyháněni z restaurací, mohli založit stranu a snažit se bránit své zájmy přímo z poslaneckých lavic. Nakonec se tato šílenost zvrhne tak, že si svou stranu založí squatteři, sprejeři, sdružení sběračů barevných kovů. Pozadu nezůstanou ani pedofilové, vařiči pervitinu, oběti únosů UFO. Všichni budou chtít své zájmy prosazovat v Parlamentu. Mají na to přece právo, ne?“ uvádí poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka.
Celý článek poslance Chaloupky ZDE
Součástí společnosti se menšina může stát i bez vlastní strany
Klade ale otázku, zda zájmové sdružení či jiná organizace, které si založí politickou stranu, nebudou v konfliktu zájmů při mnohých hlasováních a rozhodováních, pokud by se dostaly do sněmovny či zastupitelstva. „Říkají, že chtějí ukázat, že jsou součástí společnosti. Já si myslím, že na to člověk nepotřebuje politickou stranu. Stačí se začít chovat slušně jako společnost a dokázat tím, že jsou její součástí. Ale už to z nich leze, už se projevili, že chtějí dosáhnout toho, aby polostátní společnosti zaměstnávaly Romy. Co to je?“ podivuje se pro ParlamentníListy.cz Otto Chaloupka.
Z toho podle něj čiší, že Romové od založení nové strany očekávají větší páku na získání dalších výhod. Vysvětluje, že ten text nenapsal v nějakém návalu vzteku. „Snažím se v tom něco dělat i otevřeně o těchto věcech mluvit už dlouho, každý ví, jak to u nás vypadá a jak se dbá na politickou korektnost. Na toto téma jsem mluvil ve Štrasburku na Radě Evropy a způsobilo to poprask ještě před tím, než jsem otevřel ústa. To proto, že všichni vědí, že když mluvím, tak říkám pravdu a pravda je v Česku zakázaná,“ poznamenává poslanec Věcí veřejných.
Romové to mají složitější, ale udělali si to sami
„Ochránci lidských práv a různé romské iniciativy křičí, že to Romové mají o moc složitější než příslušník většinové společnosti. Souhlasím s tím, ale kdo jim to složitější udělal? Já ne. To si udělali sami, to zaprvé. Zadruhé ve většinové společnosti člověk jakékoli rasy, jakékoli národnosti, jakékoli menšiny, když vyjde z chudé rodiny, tak to měl také těžší než děcko z rodiny, kde jsou oba rodiče vysokoškolsky vzdělaní. Ale žádná iniciativa neřve: 'Podívejte se na Honzu Horáka, jak to měl strašně těžké, musíme mu pomáhat',“ upozorňuje Otto Chaloupka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník