Kde vidíte příčiny úpadku ODS a jejího volebního debaklu?
Hlavní příčina je v tom, že když v ODS nastaly problémy, tak se nikdy neřešily. ODS předstírala, že žádné problémy nemá. Dlouho jí to vycházelo, protože poměry sil, mezi levicí a pravicí, kdy jedinou pravicovou parlamentní stranou byla ODS, byly vyrovnané. Ale již před lety mi někteří mí známí, o jejichž pravicovém přesvědčení nepochybuji, říkali, že teď už je to naposledy, co volí ODS se skřípěním zubů a že už ji příště volit nemohou za to, co dělá. Těch příčin ale samozřejmě bylo mnohem více.
Které?
Například problém klientelismu, který je v každé straně. Média se na to vrhla. ODS předstírala, že žádný problém nemá, což zjevně nebyla pravda. Objevilo se nešťastné slovo „kmotr“. ODS to neřešila a kmotrů byly plné noviny. Takže ten problém za ODS řešila média a dopadlo to, jak to dopadlo. Ale ten problém šlo řešit od začátku. Problémy se mají řešit, než přerostou přes hlavu do neřešitelné podoby.
A neměla své kmotry i ČSSD?
Měla a má je dodnes. Jenomže voličům pravice to vadí víc. A samozřejmě problémem ODS nebyli jen ti takzvaní kmotři. Její pragmatismus a snaha udržet vládu za každou cenu ji poškodil. Vždy byla výmluva, že „to nemohou předat socanům“. Já jsem jim vždy říkal, že to socanům nakonec předají, ale v daleko horší situaci, kdy se postavení ODS drasticky oslabí.
Nezačal takový ten pragmatismus či ústup od pravicových hodnot „tvrdým jádrem a měkkým obalem“ u Mirka Topolánka? ODS měla dobře vypracovaný ekonomický program, Tlustého daňové kolečko a tlustou peněženku, ale Kalousek to jako ministr financí s posvěcením Topolánka smetl ze stolu. Podobně ODS opustila boj proti evropské ústavě a podpořila její přejmenovanou verzi, které se říká Lisabonská smlouva... Nebyl už tady ten prvopočátek toho, že pak zase Nečasova vláda proti programu ODS i koaliční smlouvě zvyšovala daně?
Já bych šel ještě dále do minulosti. ODS svou první velkou krizi prožila s Unií svobody. Již tenkrát tam problémy byly. To nezačalo za Topolánka. Za Topolánka se to hodně urychlilo a gradovalo to. Až do roku 2006 ODS za Topolánka v preferencích stoupala a byla nejsilnější ve své historii. Potom to začalo klesat a sestup akceleroval, ale nikdo tomu nevěnoval pozornost. Neviděl jsem nikdy, že by si ODS udělala nějakou analýzu příčin. Prostě je to nezajímalo. ODS popírala, že má problémy.
Ale je nesmysl zjednodušit to jenom na kmotry. ODS neřešila další problémy. Když byla na začátku po volbách 2006 patová situace a nešlo sestavit vládu, tak jsem navrhoval Topolánkovi, aby ODS řekla voličům, že za současné konstelace nemůže splnit své volební sliby a že nechce být za každou cenu ve vládě, aby jenom okupovala nějaká křesla, a tak přechází do opozice. Napsal jsem o tom i článek s názvem Komplexní řešení. Kdyby tehdy udělali toto gesto, tak si myslím, že by byly nové volby a pokud ne, tak by ODS po čtyřech letech mohla volby vyhrát s velkou převahou, protože by si zachovala tvář. Držet vládu vždy a za každou cenu je nesmysl. To pomůže možná na dva roky, ale dlouhodobě to tu stranu zlikviduje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík