„Minimálně v písemných interpelacích byste si mohl říkat mikulášský premiér, neboť jste na nich byl přítomen naposledy 6. prosince 2012 a pak jste už nebyl,“ poznamenala dnes útočně vůči ministerskému předsedovi Kateřina Konečná z KSČM, jež loni žádala dokonce Poslaneckou sněmovnu o to, aby odhlasovala, že premiér na interpelace přijít musí.
„Je to tím, že považujete interpelace za zbytečné, anebo pouze tím, že pohrdáte Poslaneckou sněmovnou? Co jste dělat 6.9. 2012, 25. 10. 2012, 13. 12. 2012, 21.3., či 28. 3. letošního roku? A co jste dělal dnes dopoledne, když jste věděl, že písemné interpelace budou a přesto jste se omluvil,“ útočila slovně na Nečase neodbytná Konečná.
„Já bych také byl velice rád, kdyby paní poslankyně doplnila svůj kalendář o neúčast dalších poslanců. Jen na dnešní dopoledne bylo omluveno 50 poslanců a z toho sedm členů KSČM. Účast tady v jednací síni právě na interpelacích navíc osciluje mezi 30 a 40 poslanci a tak bych velmi rád, aby byla brána v potaz i tato situace,“ odvrátil útok Nečas.
„Kdo pohrdá anebo nepohrdá, tak to je komplexnější otázka a já nejsem rozhodně ten, kdo by takto sněmovnou pohrdal. Já jsem delší čas strávil v opozičních lavicích a vím tak, že základním pravidlem písemných interpelací jsou písemné odpovědi a až výjimečně pak přichází na řadu k tomu doplňující dotazy. Jenže tady se opoziční poslanci tázají z více než 75 procent ústně na to, co už bylo písemně zodpovězeno,“ odvětil dále Nečas.
Dal přednost pietnímu obřadu na Olšanech
Dále vysvětloval, že byl na dnešek řádně omluven. „Dnes jsem považoval za svou premiérskou povinnost zúčastnit se pietního obřadu na pražských Olšanských hřbitovech a zrovna tak se poklonit památce občanů hl. města Prahy. Nemohu za to, že na toto význačné datum padl právě tento čtvrtek. Já nepohrdám v žádném případě institutu interpelace,“ zmínil dále premiér.
Konečná se ale s odpovědí nesmířila. Řekla, že jiná data nebyla výjimečná a přesto Nečas bez udání důvodu absentoval.
„Proč tedy dnes ráno nebylo uvedeno, jaké máte důvody své omluvy? Jaké jsou důvody vaší absence je věc jedna a to, že to poslanci zneužívají interpelací, je část jiná, ale v mnoha případech věcná,“ namítla.
Nečas se pak podíval do diáře a vysypal z rukávu, kde v uvedená data zmiňovaná Konečnou, byl.
Nečas: Nemohu za to, že naši hejtmani stanovili toto datum...
„Nemám tady diář z loňského roku....Ale 28.3. jsem se kupříkladu sešel se širším plénem živnostníků, kdy se báli toho, že se stanou občany druhé kategorie. 21.3. probíhalo jednání Asociace krajů v Jihlavě. Že si stanovili naši hejtmani toto datum, za to já nemohu. Řešil jsem tak konflikt dvou akcí. Dne 7.2. jsem se účastnil jednání Evropské rady. Jak vidno, měl jsem vždycky důvod k tomu, proč jsem zde nebyl,“ dodal předseda vlády.
Kvůli jeho „chybění“ na interpelacích si ale zoufala právě komunistka Konečná už koncem loňského roku, kdy dokonce chtěla nechat ve sněmovně odhlasovat usnesení, aby Nečas na interpelace přijít musel.
„Je to pohrdání občany této země, tedy nejen pohrdání touto sněmovnou. Budeme proto muset vaši účast zde od vás chtít usnesením,“ řekla tehdy Konečná a vmetla Nečasovi, že by se měl za toto chování stydět.
Na to ale reagoval ministr financí Miroslav Kalousek. „Já vedle pana premiéra sedím a on se tady pravidelně rdí," opáčil Kalousek do sněmovního mikrofonu.
Asi jste si jel zalyžičkovat...
Jenže to nebylo rozhodně neposledy, co ministerský předseda byl atakován kvůli své neúčasti na jednání dolní parlamentní komory. V době únorové schůze si totiž vybral dovolenou a tehdy to pak "schytal" od poslance Miroslava Váni z ČSSD. Socialista ten den dokonce hned šestkrát vystoupil za sněmovním pultíkem a huboval Nečase kvůli údajné nečinnosti vlády naprosto ve všech oblastech. „Asi jste si jel zalyžičkovat do Alp,“ nandal pak nakonec Váňa premiérovi za jeho dovolenou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová