Koskuba: Sedm let vlády pravice, a chlapci z Palerma by se sem mohli jezdit učit

25.05.2013 11:07 | Zprávy

TÝDEN S KUBEROU A KOSKUBOU Dva muži opačného názorového i politického spektra v pravidelné aréně komentářů uplynulých dnů pro ParlamentníListy.cz. Tentokrát prozradí, jak se dívají na situaci kolem rozpadu koalice a odvolání primátora na pražském magistrátu. O čem to podle obou mužů svědčí nebo jaký signál tím dostali obyčejní lidé? Shrnou též kauzu profesury Martina C. Putny.

Koskuba: Sedm let vlády pravice, a chlapci z Palerma by se sem mohli jezdit učit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační koláž

Motivy odvolání pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) a rozpadu koalice v hlavním městě mohou být různé. Nejčastěji zaznívá ten, že jde o peníze a také zřejmě o boj TOP 09 a ODS o prvenství na pravici. Někteří komentátoři v tisku předvídají, že z celé situace bude nyní těžit ČSSD, a to nejen v Praze. A co na to senátor Jaroslav Kubera (ODS) a poslanec Jiří Koskuba (ČSSD)?

„Hybatelem toho, co se událo na pražském magistrátu, jsou samozřejmě peníze, jako obvykle. Exprimátor Svoboda vyházel z městských firem hodně vlivných lidí, kteří mu to nikdy nezapomněli a chtějí mu to vrátit. Do toho snaha TOP 09 vyjít ze Svobodova stínu a motivy pro převrat jsou na světě. Myslím, že se velmi, ale velmi rychle ukáže, jestli je to izolovaná událost nebo je to Kalouskův signál, po němž bude následovat povalení koalice i na vládní úrovni. Divil bych se však, kdyby se ještě před řádnými volbami nechala ČSSD od Kalouska nalákat do této evidentní pasti. A to jak na pražské, tak celostátní úrovni. Kalousek to totiž může kdykoli obrátit i proti nim. Copak si nepamatují na léta 2003-2005, kdy mával s jejich vládami a vydíral jejich politiky?“ reagoval pro ParlamentníListy.cz na tuto událost senátor Kubera.

Další komentáře uplynulých týdnů čtěte ZDE a ZDE

Jak dodal, on to vidí následovně: „Bývá zvykem, že nějaký stát vyhostí například tři diplomaty a dotyčná země na to reaguje vyhazovem stejného počtu zaměstnanců ambasády. Proč by premiér Nečas nemohl vyhodit z vlády třeba ministry Hegera, Kalouska nebo tu družinářku Hanákovou. Vláda by zřejmě dovládla do voleb a možná by to tak bylo celkově lepší,“ doplnil ještě.

Koskuba: Je to boj o stále ohlodanější kost

„O skutečném pozadí situace ve vedení hlavního města toho vím asi stejně málo jako většina nás, prostých Pražanů. Tedy jen to, co slyším, tu a tam čtu a hlavně vidím. Nepatřím totiž ke stranickým špičkám a kraje mají svou autonomii jak zastupitelskou, tak na partajní úrovni. Mimochodem, nikdo z vedení města se taky za dobu mého pobytu ve sněmovně ani třeba nepokusil dát poslance za Prahu, bez ohledu na jejich stranickou příslušnost, do kupy. Ve vší úctě, v jistých situacích by to mělo být nejen vhodné ale až samozřejmé. Skutečný obecný zájem kraje, za který zvolení poslanci kandidovali, by rozhodně měl mít přednost před nějakou pouhou partajní zapšklostí až zaprděností. Jak vidno, neměl a nemá. Jde-li vůbec ještě o nějaké zájmy kraje. On je to spíše jenom boj o čím dál ohlodanější kost. Přitom nenasytných hladových vlčáků je stále velká smečka,“ předeslal v komentáři na první téma Jiří Koskuba.

Jaký signál tedy lidé podle něj dostali? „Nejspíše zase jen zvednutý prostředníček – ve stylu „pan Kalousek je prostě jednička“…Ale vážně, na to by si měli moji milovaní Pražané odpovědět skutečně sami. Na rozdíl od pana Mozarta mi asi až zase tolik nerozumí, jelikož i já přece sloužím v barvách ČSSD. Praha je však až slepě vytrvale baštou pravicovou. Zatím. Taky snad již tou poslední. Po nesporném zklamání s pravicovou ODS to Pražané zkusili se zdánlivou pravicovou novinkou - TOP09. Jistě pochopíte, že jsem taktně i takticky vynechal dobu, kdy spolu s ODS na „velké“ radnici vládla i ČSSD. Ale je to už přes sedm dlouhých let. To byly mimochodem ty doby, kdy lístek na tramvaj stál ještě necelé euro – tedy 24 Kč. A taky se pro velké finanční tunely coby kouřová clona ještě nekopaly ty skutečné, neskutečně předražené. Ani se tehdy bláhově nechystala olympiáda. Praha se kdysi vznosně nazývala matkou měst. Stačilo přitom sedm čistě pravicových let a stala se městem kmotrů. Evropa je asi skutečně v krizi. Jinak by dávno do Prahy na studijní pobyty jistě zamířili chlapíci v oblecích s prsteny z Neapole či Palerma,“ pokračoval dál Koskuba.

Pražané chtěli změnu. Přišla? Kromě zdraženého lístku MHD ani ne…

Koskuba dál připomněl, že obyčejní Pražané zkrátka chtěli změnu. A dokonce po volbách pro ni demonstrovali. „Chtěli ve vedení TOP09. Jako kdyby neviděli, co vyvádí ve vládě. A dostali ji tam. Avšak změnilo se něco? Krom ceny výše zmíněného lístku MHD nikoliv, to už snad víme všichni. Přitom původního kandidáta za topku na primátora, pana bankovního exguvernéra Zdeňka Tůmu, kterého za nezkušeného a křivého rozhodně nepovažuji, vidět již ani nebylo. Funkce obsadili jiní lídři. Nerad bych někoho urazil, ty lidi ani většinou osobně neznám, ale je mi jaksi divné, jak zázračně prohlédli až rok před volbami. Kdy je zřejmé, že ODS, jejich dosavadní spojenec v boji „proti řecké hrozbě“, jde nezadržitelně ke dnu. Fakt to připomíná Titanic - záchranných člunů není dost ani pro cestující první třídy. Bylo by proto velkou chybou myslet si, že se právě oni tam na horní palubě nyní mezi sebou perou jen pro nás, kvůli klíčům od mříží třídy druhé, natož pak té třetí. Nebojte se, oni nám prosťáčkům z podpalubí nehodlají odemknout. A ti co urvou místo ve člunech, už vůbec ne. Hovoří se o jakési HU-HU dohodě. Možná jen trpí virosou po HUHU koktejlu a jsou všichni GOGO,“ myslí si poslanec.

Když Putna není lidem „putna“

Nechutí jmenovat Martina Putnu profesorem prokázal prezident Miloš Zeman, aniž by si toho byl vědom, zmíněnému akademikovi a publicistovi neocenitelnou službu. Postaral se mu totiž jednoznačně o obrovskou publicitu a o image minoritní oběti politické zvůle. Docílit toho je v demokratickém prostředí skoro zázrak. Nutno dodat, že i Zeman díky nechuti jmenovat Putnu profesorem sklidil potlesk. Zabodoval u lidí, které popudila forma Putnovy protizemanovské agitace v prezidentské kampani, anebo jeho veřejně zdůrazňovaná homosexualita. Na každý pád, Putna nakonec profesorem bude – jen jmenování neobdrží z rukou Zemana.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

19:42 „Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura ve čtvrtek ústně interpeloval premiéra Petra Fialu ohledně konkrétních k…