„Falešná humanita a politická korektnost stále více a více prohlubují příkop mezi obyvateli Evropské unie a jejím vedením. Migrační proud je válka lidskými projektily a nebojuje se o nic menšího, než o budoucnost křesťanské Evropy, jak ji po staletí naši předkové budovali…Bude-li Německo nadále podporovat migrační vlnu (Merkelová: ´Zvládneme to!´) a zároveň prosadí trvalé přerozdělování uprchlíků, nastane čas začít vážně hovořit o vystoupení z Evropské unie,“ napsal mimo jiné senátor Jirsa v článku publikovaném na Neviditelném psu.
ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co si o slovech senátora Jirsy myslí. Velká část souhlasí s většinou toho, co Jirsa uvedl, ale někteří nepodporují vystoupení z EU.
Co uděláme po vystoupení z EU?
Předseda hnutí ANO a vicepremiér Andrej Babiš na dotaz nereagoval.
„Zaprvé, kdybych byl senátorem Jirsou, tak bych si vzpomněl, kolik evropských peněz získal pan senátor Jirsa pro rozvoj Hluboké. Zadruhé, ať klidně mluví o vystoupení z EU, prosím. Ale co potom? Přistoupíme ke společnosti proruských asijských států? Nebo budeme osamělí jako kůl v plotě uprostřed Evropy s nikým nemajíc dobré vztahy? Zatřetí, paní Merkelová mluvila pouze o syrských uprchlících z občanské války. Ostatní migrace je něco jiného, o tom může být velká diskuse. Něco je věc západního Balkánu, jinde je třeba sucho. Ale Merkelová pozvala pouze – pozorně jsem to pročetl – Syřany unikající z války. Tam jde opravdu o kejhák. Začtvrté, kdybych byl dobrý novinář, což já nejsem, tak dobře psát neumím, tak bych napsal článek, jak ODS objevila pozdě křesťanství. Poznámky jejích představitelů k církvím z minulých let pamatuji. Najednou se pasovali na obránce křesťanství,“ řekl ParlamentnímListům.cz předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg.
„Co říká pan Jirsa, je věc, která byla ocitovaná již před několika měsíci. Není to nic nového. Jsem osobně rád, že se státům visegrádské čtyřky podařilo donutit západní země a vedení Evropské komise ke změnám postojů. Dnes už se hledají řešení, jak ochránit hranice Schengenu a nenechat zde uprchlíky trvale, nýbrž dočasně. Minulý týden jsem měl jednání s předsedou Spolkové rady Rakouska. Nyní připravují legislativu, která zkrátí řízení, ale zpřísní je a azyl bude jenom dočasný. Ti lidé se budou muset vracet. Myslím si, že ta záležitost se posunula. I Senát podpořil stanovisko vlády, že nechceme žádné trvalé kvóty a že požadujeme tvrdá nekompromisní jednání, která budou respektovat schengenská a dublinská pravidla. To znamená, že lze uvažovat o bezprostředně ohrožených lidech, ale jinak ty migranty vracet hned na hranicích EU. Myslím si, že pan Jirsa má pravdu, ale to, co on říká, není nic nového, ale to je stanovisko, které bylo řečeno i mnou několik týdnů zpátky. Když jsem byl v Maďarsku před 14 dny, tak jsem se setkal s prezidentem Maďarka i předsedou parlamentu i se třemi ministry a všude jsme měli shodný názor a ten nevybočuje z toho, co říká pan Jirsa,“ řekl redakci předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík