Krutá čísla pro pravici: Komunisté drtí ODS, TOP 09 nad propastí

08.11.2012 11:18 | Zprávy

Podle nejnovějšího volebního modelu společnosti SANEP by měl nadále pokračovat pád vládních pravicových stran. ODS se stále propadá a TOP 09 balancuje nad hranou pěti procent, umožňujících vstup do parlamentu. Po straně LIDEM už se výzkumníci ani neptají.

Krutá čísla pro pravici: Komunisté drtí ODS, TOP 09 nad propastí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Kubice, Miroslav Kalousek a Petr Nečas

Průzkum společnosti SANEP se konal mezi 1. a 7. listopadem, nepromítly se do něj tedy ještě události, které se ve středu odehrávaly v Poslanecké sněmovně. Přesto pokračoval propad vládních stran. ČSSD by volby vyhrála se ziskem 22,3 procenta, KSČM se s 20,1 procenty už blíží.

Daleko za nimi je ODS se 14,1 procenta a KDU- ČSL se 7,8 procenta. Do sněmovny by se dostali ještě Strana práv občanů - zemanovci s 6,7 a seznam postoupivších uzavírá TOP 09, která by si připsala pouhých 5,8 procenta.

Celý průzkum najdete ZDE

Pod hranicí pěti procent se neděje nic nového, Národní socialisté - Levice pro 21. století se společně se Suverenitou a zelenými drží přes tři procenta, poslední stranou uváděnou v průzkumu jsou Věci veřejné, které získaly 1,2 procenta.

V přepočtu na křesla by ČSSD získala 58 mandátů, komunisté 52 poslanců, ODS 37, KDU- ČSL 20, zemanovci 18 a TOP 09 pouhých 15 křesel. ČSSD by tak s komunisty získala 110 poslanců, s pomocí zemanovců pohodlnou ústavní většinu 128 poslanců. A s lidovci by čísla mohla být ještě vyšší. Pravici se naopak nenabízí ani matematická šance na sestavení většinové koalice.  

Podle analytiků SANEP se sociální demokraté stále drží na svém, zatímco volební odhady KSČM setrvale rostou. Rozdíl mezi oběma stranami se tedy postupně zmenšuje. ODS stále klesá, nyní jsou její odhady na 14,1 procentu. Podle SANEP se na tom mohl podepsat i víkendový sjezd strany nebo jiné vnitrostranické půtky.

Setrvalý pokles lze pozorovat i v případě TOP 09, která se už dostala téměř na hranici vstupu do sněmovny. Před ní se tak umístili nejen lidovci (pro něž je to velmi prestižní měření sil, neboť právě z jejich strany Miroslav Kalousek přivedl značnou část politiků TOP 09), ale nově též SPOZ, která těží i z prezidentské kampaně svého čestného předsedy Miloše Zemana. Ta sice v krajských volbách neuspěla tak, jak si představovala, ale podle SANEP nesporně má voličský potenciál na průnik do Poslanecké sněmovny.

Podle politologa Zdeňka Zbořila budou mít tyto výsledky, které jsou svým způsobem jen potvrzením současného trendu, zřetelný efekt na koaliční politiky. Budou se snažit více stmelit a omezit vnitrostranické dohady.

„Určitě i ty výsledky voleb do krajských zastupitelstev měly nějaký mobilizační efekt, kdy se strany snažily dát dohromady. Uvidí se, až ten efekt zmizí, zřejmě kolem Vánoc nebo po prezidentské volbě, zda bude tento trend pokračovat. Je evidentní, že zatím to účinek má, což nám ukazují i takové nesrozumitelné události, jako je rezignace Tluchoře a spol. na mandáty. Otázkou pouze je, jak dlouho jim to vydrží. To ví Bůh,“ říká pro server ParlamentníchListů.cz doktor Zbořil.

Protikorupční vláda, která má nového poslance odsouzeného za korupci

Jednou věcí sice je, že si koalice takový problém uvědomí, něco jiného pak je, zda je skutečně schopna takový vývoj zvrátit. „Když si slavně schválili daňový balíček a zároveň církevní restituce, tak to bude mít rozhodně ve vnímání veřejnosti prodloužený efekt. Myslím si, že dojde k významnému přeskupení politických stran. Samozřejmě to může dopadnout tak, že se někdo jen přejmenuje, s někým rozejde a zase sejde v jiných stranách. Ale krize vládnutí pokračuje. Nedá se mluvit ani o jednotlivých stranách, protože těch problémů je tam všude jak nastláno,“ uvedl politolog.

„Jeden den předseda ODS řekne, že mají spoustu politických kádrů a druhý den jim na uvolněné místo poslance nastoupí člověk, který je nepravomocně odsouzený za korupci. Co je tohle za protikorupční vládu, když se tomu neumí ubránit?“ nechápe.

TOP 09 ustupuje ze slávy a ještě prý něco přijde

Zajímavé podle jeho slov bude pozorovat osud TOP 09, jejíž preference se nyní pohybují ani ne procento nad hranicí existence ve sněmovně. „To souvisí s osobností pana Kalouska a s jeho nešťastným vystupováním na veřejnosti. Pokud se TOP 09 po prezidentské volbě nezvedne a Schwarzenberg tam neudělá aspoň nějaký slušný výsledek, budou mít spoustu starostí. Ještě na ně určitě někdo něco vytáhne, Drábkem a jeho náměstkem to asi neskončí, i když byli dost patrně i vlivem pana Kalouska hájení. Jejich ústup ze slávy je ale vidět a stále pokračuje,“ míní politolog.

Premiér Nečas má podle něho sice pravdu v tom, že krajské a senátní volby nejsou pro sněmovnu a vládu směrodatné. „Ale když to vezmeme jako největší průzkum veřejného mínění, tak pro ODS to je okolo deseti procent i méně a samozřejmě TOP 09 je také na hranici volitelnosti. Volby potvrdily trend, který další průzkumy naznačily,“ dodal Zdeněk Zbořil pro ParlamentníListy.cz.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo, Radim Panenka

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

11:25 Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

Klíčový muž současného prezidenta Petr Kolář, kterého sám Petr Pavel označil jako přítele po boku, s…