Velké pozdvižení vyvolala slova známého levicového intelektuála Noama Chomskyho, která pronesl v Olomouci při příležitosti své přednášky na Univerzitě Palackého. Chomsky, který je v současnosti asi nejvýznamnějším světovým lingvistou a mimoto pravděpodobně nejvlivnějším levicovým komentátorem, zde velmi zpochybnil utrpení českých disidentů před rokem 1989.
„Východoevropští disidenti si v sobě utvrdili pocit, že oni byli ti jediní utlačovaní na celém světě. Žádní jiní intelektuálové nebyli velmocemi tak podporováni, přestože jejich pozice nebyla nijak výjimečná a ani to jejich utrpení nebylo nijak výjimečné. Přesto začali mít pocit, že svým způsobem výjimeční jsou,“ uvedl Chomsky v Olomouci.
Například disidenty z Latinské Ameriky podle něj téměř nikdo nezná, ačkoliv v této části světa docházelo k mnohem většímu útlaku nežli třeba v někdejší ČSSR. Třeba v Salvadoru místní armáda podporovaná prezidenty Reaganem a Bushem povraždila přímo na univerzitě šest uznávaných profesorů.
Jak mohou postoje tohoto nešťastníka brát s respektem?
Jenže slova Chomskyho velmi rozzuřila bývalého mluvčího Charty 77 a exministra obrany Alexandra Vondru. „Absolutně nechápu, jak antisemitské a protikapitalistické postoje tohoto nešťastníka může u nás brát někdo s respektem. V době, kdy tu lidé jako Havel seděli za svobodu v komunistickém vězení, on z bostonských kaváren obhajoval genocidu Pol Pota v Kambodži. Bude-li svět kecům takových lidí znovu obdivně naslouchat, skončí to znovu v koncentráku nebo v gulagu,“ řekl ostře Vondra na konto Chomskyho.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová