Lež! Zeman promluvil k Tibetu a naštval tyto politiky. A ke slovům Obamy, že Čína je stabilní, padlo...

12.11.2014 17:05 | Zprávy

ANKETA Prezident republiky Miloš Zeman v úterý v rámci debaty s občany řekl, že současné poměry v Tibetu jsou lepší než v minulosti pod nadvládou mnichů, kdy to byla částečně feudální a částečně otrokářská společnost, kdy tam byli lidé zakováváni do okovů a za vážnější prohřešky jim byly vylupovány oči. Prezident Spojených států Barack Obama zase řekl, že Čína je stabilní, prosperující a mírumilovná země, plní odpovědnou roli ve světě a USA vzestup Číny vítají. Co na to čeští politici?

Lež! Zeman promluvil k Tibetu a naštval tyto politiky. A ke slovům Obamy, že Čína je stabilní, padlo...
Foto: Radim Panenka
Popisek: Miloš Zeman s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem ve Velkém lidovém paláci v Pekingu

„Tibet ve středověku byla země ovládaná lámaistickým duchovenstvem. Byla to země klášterů, země mnichů. A těmto mnichům, kteří sami nepracovali, sloužili Tibeťané. Byli zakováváni do okovů a za vážnější prohřešky jim byly vylupovány oči. Jestliže toto považujete za demokratickou společnost, pak já oponuji a říkám, že toto je částečně feudální, částečně otrokářská společnost, společnost, které Masaryk říkal teokracie, tedy vláda kněží,“ řekl Zeman.

Vstřícně k Číně se vyjádřil i americký prezident Barack Obama. „Je faktem, že když spolupracujeme, je to dobré pro Čínu, pro Spojené státy i pro celý svět. Jak už jsem několikrát zdůraznil, vítáme vzestup Číny, která je stabilní, prosperující, mírumilovná a plní odpovědnou roli ve světě. Nejenže ten vzestup vítáme, také ho podporujeme,“ uvedl Obama při své návštěvě Číny. Přitom prezident Zeman byl českými médii kritizován za to, že řekl, že v Číně se lze učit, jak stabilizovat společnost.

Právo na sebeurčení mají Češi, ukrajinští Rusové, Katalánci i Tibeťané

ParlamentníListy.cz se dotázaly českých politiků, co si o výrocích českého a amerického prezidenta myslí. Někteří souhlasí s prezidentem Zemanem, někteří říkají, že Obama mluvil zároveň i o lidských právech.

„Tibet před sto lety byl možná otrokářská a feudální země, ale svět se vyvíjí – dnes například i v USA mohou černoši jet v autobuse s bílými, což bylo ještě po druhé světové válce v jižních státech USA nepředstavitelné. A tuším, že už několik málo let smí v Americe gayové sloužit v armádě. Tibeťané tak jako každý národ světa, jako Češi, Katalánci nebo ukrajinští Rusové, mají právo ve své původní historické zemi na sebeurčení bez ohledu na to, jaký režim tam kdysi panoval. Pro okupaci země jiného národa neplatí žádné morální odůvodnění,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz předseda Úsvitu a poslanec Tomio Okamura.

Oba názory podle místopředsedy poslaneckého klubu ČSSD Antonína Sedi ukazují shodný postoj českého i amerického prezidenta. „Je zřejmý ekonomický vývoj nejen Číny, ale i Tibetu. Pro mě osobně je důležité zvyšování životní úrovně všech občanů země. Tak jako je důležité dodržování lidských práv a práv menšin. Tyto atributy a jejich podpora jsou důležitým ukazatelem stavu demokracie v každé zemi na světě,“ dodal Seďa.

„No, rozdíl je v tom, že pan prezident Obama krom toho ještě řekl, že v otázkách lidských práv se s Čínou neshodne, naopak náš prezident se s ní evidentně shodne,“ reagoval místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

„Jsem rád, že jsou tyto významné osoby schopné uznat míru společenského pohybu v Čínské lidové republice a brát v úvahu i odlišnosti kultur na různých kontinentech. Nic není jen černobílé,“ říká poslanec KSČM Miroslav Opálka.

Prezident Obama ale také zároveň připomněl univerzálnost lidských práv

„Prezident Obama ale také zároveň připomněl univerzálnost lidských práv a konkrétně zmínil dnešní Hongkong. Nic takového jsem bohužel z úst pana Zemana neslyšela. Srovnání současného Tibetu s Tibetem středověkým je jednoznačně zavádějící. Středověká Evropa byla přeci často také velmi krutým místem a tortura zde byla běžná. Pan Zeman by měl srovnávat srovnatelné,“ myslí si europoslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

„Myslím si o tom asi to, že ne každý prezident je státníkem a plní svoji roli. Některý více, jiný o dost méně,“ uvedl europoslanec ANO Pavel Telička.

„Miloš Zeman je velmi vzdělaný a sečtělý, má pravdu. Obyvatelům Tibetu se žije nyní o dva řády lépe, než když tam vládli mniši a v Tibetu byla takzvaná svoboda. V průměru na jednoho mnicha muselo pracovat šest Tibeťanů. Ti žili v naprosté bídě bez vzdělání v nuzných podmínkách. V Tibetu nyní životní úroveň trvale stoupá. Pokud jde o prohlášení prezidenta Obamy, tak kde kdo vykresluje Čínu v nejhorších barvách. Ale je fakt, že Čína za posledních padesát let nevyvolala žádnou válku, je skutečně mírumilovná. Že to řekl prezident Obama, má svou váhu a je dobře, že to řekl. Čína má 1,3 miliardy obyvatel, padesát národností, a to kdyby se dalo na pochod do světa, tak by to dopadlo velmi špatně. Čína se nevměšuje do konfliktů ve světě typu Iráku, Libye či Sýrie,“ řekl ParlamentnímListům.cz senátor a předseda SPO Jan Veleba.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Martin Exner byl položen dotaz

Zase to EURO

Žijete vůbec v realitě? Nemyslíte, že je teď přijetí Eura tak důležité? Důležitější než třeba to, jak špatně si vede naše ekonomika a jak mizerné jsou u nás mzdy? Že řada lidí žije od výplaty k výplatě a nemá šanci si něco našetřit? Jestli vám tak vadí poplatky bankách, když platíte v cizině kartou,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

95 tisíc pro první dámu: Ženy jsou drahé, padlo. Také slova o šlechtě a středověku

20:43 95 tisíc pro první dámu: Ženy jsou drahé, padlo. Také slova o šlechtě a středověku

Měla by manželka prezidenta Petra Pavla pobírat měsíčně téměř sto tisíc korun určených k reprezentac…