Na víkendový sněm ANO dorazí i významná žena z USA. Víme, o čem bude mluvit

27.02.2015 17:30 | Zprávy

ROZHOVOR Mezi hosty, kteří na víkendovém sněmu hnutí ANO vystoupí s projevy o nových politických trendech v Evropě a ve světě, bude i výkonná ředitelka a jedna ze zakladatelek americké politické organizace No Labels Margaret Kimbrell. Ještě předtím v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zavrhla vidění světa na pravicové a levicové, stejně jako válcování a nerespektování politického protivníka, k čemuž v USA došlo při prosazování zdravotnické reformy Baracka Obamy.

Na víkendový sněm ANO dorazí i významná žena z USA. Víme, o čem bude mluvit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hnutí ANO 2011

Hnutí nebo spíše think tank No Labels představuje ve Spojených státech skupinu lidí, kteří odmítají dělení na pravicové a levicové vidění světa. Místo nálepkování nabízejí nový pohled na politiku, která má řešit problémy společnosti a země bez ohledu na ideologii. Chtějí rovněž sjednotit politiky a prosazovat odpovědi na výzvy, které přicházejí. Jsou přesvědčeni o tom, že ideologické poučky jsou překonané a že lze přijít s neideologickými recepty problémů, které budou fungovat. Není proto divu, že si výkonnou ředitelku No Labels Margaret Kimbrell pozvalo na svůj sněm hnutí ANO, které svou politickou existenci začalo datovat pouhý rok po vzniku svého vzoru.

Co bylo hlavním důvodem pro vznik hnutí No Labels?

No Labels vzniklo před necelými pěti lety v momentě, kdy byla schválena Sněmovnou reprezentantů a následně i Senátem Obamova zdravotnická reforma. Prošla, aniž by byla podpořena jediným republikánským hlasem, a to není způsob, jakým by mělo být tak důležité rozhodnutí dosaženo. Navíc nám vadí, že vláda Spojených států nemá žádný strategický plán. Řízení a vedení země v podstatě spočívá v řešení od krize ke krizi, řešení pouze každodenních problémů, ale není vidět žádný strategický a dlouhodobý přesah, žádný záběr na dlouhodobou strategii. Naše mottem je ani ne doleva, ani ne doprava, ale dopředu. Snažíme se identifikovat klíčová témata pro společnost a být nápomocni při jejich řešení.

Jaká jsou tedy podle No Labels nejdůležitější témata pro společnost a jak může hnutí pomáhat při řešení problémů?

Můžeme se už pochlubit tím, že dva legislativní návrhy na téma odpadové politiky, které jsme předložili do Kongresu, úspěšně prošly. Vycházíme z naší Národní strategické agendy, což je základní materiál, který se zaměřuje na energetickou bezpečnost, na vyrovnanost rozpočtu, vytvoření 25 milionů nových pracovních pozic v následujících 25 letech a také zajištění sociální a zdravotní politiky. Na základě mnoha průzkumů jsme vyhodnotili, že toto jsou čtyři základní priority pro všechny americké občany. A v rámci těchto čtyř priorit budeme velmi aktivní, budeme předkládat návrhy na řešení a budeme i politicky aktivní při jejich prosazování. Naším cílem je, aby se staly agendou našeho prezidenta, aby si je další prezident Spojených států vzal za své.

Uvedené priority vypadají báječně, hlavně ta o vytvoření 25 milionů nových pracovních pozic. Nám to ale může připomínat, jak před volbami v roce 2010 sliboval Petr Nečas vytvoření 170 tisíc nových pracovních míst v soukromém sektoru hned za první rok vlády. Jak chcete dosáhnout toho, aby také nezůstalo jen u slibů?

My jsme po diskuzích s politickými stranami, odborníky, think tanky i neziskovou sférou dospěli k závěru, že toto musí být jedna z priorit a pro její naplnění budeme hledat nástroje. Už jsem zmiňovala Národní strategickou agendu, kterou jsme připravili pro dalšího amerického prezidenta. Tam je popsáno pětadvacet návrhů způsobů řešení, jak splnění čtyř uvedených priorit dosáhnout, tedy nejen této.

Jaké názory zastávají členové No Labels v otázkách daní, přerozdělování či důchodů, což jsou témata, na nichž se zpravidla láme zařazení na pravou nebo levou část politického spektra?

Nemáme žádný specifický přístup k tomu, jak vysoké mají být daně, nebo jak se s nimi má nakládat. To, co nás zajímá, je přivést všechny k jednomu stolu, aby jejich hlas byl vyslyšen. Samozřejmě mezi námi existuje pluralita názorů, ale naším cílem je, abychom našli to, na čem se můžeme shodnout a mohli pak začít hledat řešení. To znamená, že jsme více zaměřeni na proces hledání řešení a na proveditelnost řešení a jejich politickou akceptaci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

19:42 „Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura ve čtvrtek ústně interpeloval premiéra Petra Fialu ohledně konkrétních k…