Německý odborník na extremismus: Česko je země s militantní demokracií

20.11.2012 22:49 | Zprávy

O narůstajícím extrémismu v Evropě a boji proti němu v úterý „Konírně“ Poslanecké sněmovny jednali odborníci na tuto problematiku za účasti odborné veřejnosti. Padla také problematika vsetínských Romů, s níž vystoupila během své úvodní řeči poslankyně za TOP09 Jitka Chalánková, která nad konferencí "Politický extrémismus v době hospodářské krize v Evropě a ČR" převzala záštitu.

Německý odborník na extremismus: Česko je země s militantní demokracií
Foto: vpolomouc.army.cz
Popisek: Vlajka EU

Chalánková připomněla, jak v roce 2006-2007 „za zvláštních okolností byly vystěhovány rodiny vsetínských Romů,“. Některé věci byly podle ní alarmující, ale, jak řekla, negativní rétorika vynesla některé lidi až do Senátu tím, že byla překročena jistá nepsaná tabu. Konkrétní příklady však neuvedla.

Německo je založeno na militantní demokracii

Radko Hokovský, výkonný ředitel think-tank Evropské hodnoty připomněl, že rok 2013 bude rokem občanů posilujících vědomí občanských práv. Vyzval přítomné, aby každý z nich působil ve svém okolí. „Jste-li tady, pak chcete o té věci hovořit a jednat, což je role velmi podstatná,“ dodal.

Werner Bohler, ředitel zastoupení v ČR Konrad Adenauer Stiftung, informoval účastníky, že současná německá ústava je založená na militantní a protektivní demokracii, která si uzurpuje právo chránit se proti internímu a externímu extrémismu, proti vnitřnímu a vnějšímu nepříteli. Mimo jiné také zdůraznil, že je kromě dalších nástrojů důležité pro každý národ, aby si byl vědom vlastní historie. „Je důležité nést v sobě tuto odpovědnost,“ dodal.

„Demokracie je živoucí organismus, tedy nikdy nebude dokončena, takže je nutné, aby se občané zapojili do veřejného života,“ konstatoval Bohler.

Jednání souviselo s německými zkušenostmi i proto, že většina byla buď spojena studii nebo působením v různých německých společnostech. Hodně se tak hovořilo o linii zastávané Německem.

Rozlišujme politický extrémismus od extrémismu násilného

„Je třeba odlišit politický extrémismus od extrémismu násilného, který vede k realizaci a páchání násilných trestních činů,“ upozornil také Radko Hokovský. Jak dodal, v koncepčních dokumentech o bezpečnostních hrozbách extrémismus nenajdeme, ale ve složkách BIS či policie s extrémismem počítají. Dodal, že v prováděcích dokumentech je extremismus zahrnut skutečně explicitně – 7 základních typů hrozeb, od počítačového terorismu až po násilí na lidech.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

11:25 Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

Klíčový muž současného prezidenta Petr Kolář, kterého sám Petr Pavel označil jako přítele po boku, s…