Podle publicisty a spisovatele Bohumila Pečinky jsou obě tyto věci spojeny z větší části se stranou TOP 09. „Myslím, že to bude mít fatální důsledky pro TOP 09,“ je přesvědčen Pečinka. Upozorňuje, že se už v minulosti objevovaly hlasy, že sKarta není vhodná pro všechny, protože s výběrem peněz budou mít problém zdravotně postižení a senioři.
„Tím, že tyto hlasy politici dlouho ignorovali, ale nakonec dali kritikům za pravdu, vytváří dojem, že si změnu veřejnost vyvzdorovala,“ řekl ParlamentnímListům.cz. S kontroverzní kartou je spojen odstupující ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, jeho nástupkyně - nová ministryně Ludmila Müllerová - k nim vydává protikladná prohlášení, jednou tvrdí, že bude povinná pro všechny příjemce sociálních dávek, podruhé, že budou dobrovolné.
Příliš pozdě na to, aby změnu kolem sociálních karet veřejnost ocenila
„I když se premiér pokusil o korekce politiky, nebude mu to příliš přičteno k dobru. V situaci, kdy pravicová koalice měla vyslat signál, že chce něco dělat jinak, rozhodla se dát nějaký nový impuls, je přešlapování kolem sociálních karet trochu nešťastné. I když ke změně kolem nich dojde, veřejnost už to neocení,“ míní publicista.
Dopady zákona o napravení křivd církvím veřejnost tolik nevnímá
Pokud jde o restituce církevního majetku, Bohumil Pečinka je přesvědčen, že jejich dopady veřejnost nevnímá. „Ta suma, o které se mluví, je představě většiny lidí tak vzdálená, že to neberou jako velkou újmu. Na tom ztratí politici ODS, kteří byli od roku 1992 zastánci toho, že se má postupovat stejně jako v ostatních případech, tedy zmírňovat škody, které byly způsobeny, dílčími kroky. A najednou dojde k tak masivnímu převodu majetku,“ prohlásil. A upozorňuje, že všude v Evropě je nakládání s majetkem církve nějak omezeno.
- SLEDUJEME téma: Miliardy pro církve
Ve Francii jsou církve financovány z fondu, samy nesmějí podnikat
Například ve Francii, která není většinově katolická, veškerý majetek církví vzal stát a vytvořil fond, z kterého byly církve financovány, církve nesměly samy podnikat. V Čechách tomuto problému podle něj dnes nikdo nerozumí, mohou za to komunisté, kteří církve potlačovali, takže dnes máme vůči nim určitý dluh. Opozice k vyrovnání státu s církvemi přistupovala způsobem, jako kdyby oživovala kampaň proti církvi, a tak se podle publicisty skupina kolem Miroslava Kalouska snažila protlačit tento zákon, což se podařilo.
Pečinka v této situaci označil jako významnou postavu pražského arcibiskupa Dominika Duky, který si obešel všechny politické strany na rozdíl od svého předchůdce Miroslava Vlka, který vsadil jen na jednu kartu – skupinu spojenou s prezidentem Václavem Havlem. Konečnou dohodu mezi církvemi pozitivně ovlivnilo přijetí koncepce, že katolická církev rozdělí patnáct procent majetku mezi ostatní církve, které by jinak nedostaly nic.
„Arcibiskup Duka je konsensuální člověk, dokázal oslovit svět Kalouska, lidi kolem prezidenta Václava Klause i část levice, až se církvi po víc než dvaceti letech povedlo uspět,“ konstatoval novinář. Důsledky prý uvidíme až v příštích letech. Ale známý publicista se obává, že katolická církev po tolika letech nedokáže sama úspěšně podnikat, takže hrozí, že se zaplete s různými podnikateli, vyrobí řadu skandálů a ještě sníží důvěryhodnost církve.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová