Vedoucí vyjednávacího týmu ČSSD a hnutí ANO, první místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková, neuspěla s hrozbou, že stát zdaní náhrady za církevní restituce, když se odmítnou s expertním týmem dohodnout na jejich změnách. Právní experti ParlamentnímListům.cz potvrdili, že církve a náboženské společnosti nemají vyhráno. Stát má v rukou silné nástroje.
Je současná levice méně spravedlivá, než byl komunistický stát?
Podle pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky šly církve při dohodě o výši finanční náhrady za nevydaný majetek na samou hranici únosnosti. Pokud by politici odškodnění zdanili, znamenalo by to podle něj revoluci. Takový krok by prý mohl chápat tak, že současná levice uvažuje méně spravedlivě než komunistický stát v roce 1948. Pokud by církve měly tlaku ustoupit, musely by propouštět už tak špatně placené zaměstnance, vysvětlil kardinál v médiích.
Víc biskupů a nejméně věřících
Odborník na ústavní právo, profesor Václav Pavlíček však oponuje, že v důvodové zprávě k zákonu o církevních restitucích se uváděl opak. „Tam se ukazuje, že neustále narůstají požadavky církví na platy církevních činitelů, a to naprosto strmě,“ tvrdí Pavlíček. Když prý právníci připravovali první církevní zákon, stupně církevních činitelů nebyly nijak regulovány, protože nikoho nenapadlo, že by církevní představitelé mohli takto postupovat. „Proto tady máme nejvíc biskupů v historii a nejméně věřících,“ řekl právník ParlamentnímListům.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová