Že poslanci Jiřímu Paroubkovi (NS - LEV 21) leží na srdci to, jak vláda postupuje v případě nelegální výroby alkoholu a prodeje jedovatých lihovin, se již ví z jeho mnohočetných vystoupení ve sněmovně. Tak například 25. října Paroubek své obavy, zda kabinet Petra Nečase dělá v tomto případě dost, sdělil v rámci ústních interpelací ve sněmovně. Tehdy své otázky pokládal přímo premiérovi. Ovšem i přesto, že Nečas ve své odpovědi odkryl navíc i takřka celý plán vlády nazvaný "Nulová tolerance k černému trhu s lihovinami", je stále Paroubek nespokojen.
„Podle mne je vláda v této záležitosti naprosto pasivní. Záměrně pasivní, neboť si myslím, že řada politických činitelů je zapojena do paralelní výroby a distribuce pančovaného alkoholu,“ vysvětlil v této souvislosti Paroubek ParlamentnímListům.cz. Koho ale případně z černého trhu s alkoholem viní, to nechtěl prozradit.
„Podezření sice mám, ale nemám k tomu důkazy, takže ta jména nyní říkat nebudu,“ sdělil.
Oni to tiše přehlížejí a to je podezřelé
„V zásadě organizace státu, které by měly konat, tak podezřele nekonají. Tím mám na mysli celní správu, potravinářskou inspekci, Českou obchodní inspekci, hygienickou službu atd., u nichž je patrná podezřelá nečinnost. ´Určité struktury´ pak tuto nečinnost tiše přehlížejí a přitom dochází k miliardovým únikům. Podobné to je s pašováním cigaret, paralelní distribucí pohonných hmot – i tady všude dochází k únikům mnoha miliard korun,“ zmínil dále expremiér.
Vrcholem všeho bylo, když Paroubek nedávno zjistil, že v kontrolní zprávě těchto institucí pro vládu žádné závady obsažené nebyly. „To mne nadzvedlo ze židle! To se raději budou peníze ždímat z důchodců, nebo zdravotně postižených, než z těchto firem?“ otázal se.
Připomněl také to, že již na zářijové schůzi sněmovny, tedy krátce po vypuknutí metanolové aféry, a pak také v říjnu, navrhoval zařazení mimořádného bodu jednání Poslanecké sněmovny k problematice jedovatých lihovin, obsahujících metanol. I tehdy zdůraznil, proč by se měli poslanci touto věcí zabývat – právě kvůli selhání státní správy.
"Ticho" ve sněmovně neprolomil
„Těžko hledat podobné selhání státu v jiných zemích Evropské unie,“ připomněl za sněmovním pultíkem Paroubek před měsícem. Mimořádný bod jednání mu ale poslanci prozatím nikdy neodhlasovali.
„Vláda pod vaším vedením sestavila seznam opatření pod názvem Plán nulové tolerance k černému trhu s lihovinami. Zdá se, že plán není zcela jasně definován. Některé věci v něm chybějí, a to i záležitosti navrhované samotnými výrobci lihovin,“ sdělil tehdy v rámci dotazu na premiéra Paroubek.
Zdůraznil přitom, že dvacet až pětadvacet procent v České republice vyrobených a prodávaných lihovin je produkováno například z denaturovaného lihu rafinovaného savem. Kromě daňových úniků je ale tady kvůli tomu hlavně problém zdravotní, což dle něj vláda „velkoryse“ přehlíží.
„Sliboval jste například, že stát bude přísněji kontrolovat dovoz metylalkoholu. Unie lihovarníků požadovala, aby stát zajistil stálý dohled celníků ve všech daňových skladech s lihovinami v Česku. Sami obchodníci se dožadovali například zavedení takzvaných registračních pokladen, díky nimž by se dal vystopovat původ případného prodaného závadného alkoholu, a možná by odpadla potřeba nějakých rodných listů,“ vmetl také Nečasovi bývalý šéf ČSSD.
Podle něj je tato věc hodně závažná, neboť kvůli metanolové aféře stále umírají lidé a číslo zdravotně postižených také hozivě roste.
My konáme, ohradil se Nečas
„Já chápu, že tato záležitost je velmi závažná a tragická a smrt několika lidí nás rozhodně nemůže nechat lhostejnými. Vláda proto připravila podrobnou analýzu problému a také 3. října 2012 přijala usnesení č. 735, k realizaci ´plánu nulové tolerance k černému trhu s lihovinami´, kterým zřídila navíc pracovní skupinu,“ odvětil na to premiér.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová