Jaroslav Novák zvaný Večerníček tvrdí, že od revoluce jsme se k vysněným ideálům neposunuli ani o kousek: „Naopak, místo vlády jedné strany a jedné partaje udělali jednu partu v rámci několika stran. 17. listopadu lidé přece chtěli přímou demokracii, přímou volbu prezidenta, odvolatelnost politiků a tehdy i šéfů státních firem. Když to vezmu k dnešku, co mají? Nic. Naopak v roce 1992 z ústavy vyšoupli tehdy komunistickou premisu o odvolatelnosti politiků. To znamená, že celých osmadvacet let dělali politici vše pro to, aby se oddálili od toho, co lidé chtěli. Naopak divoce zprivatizovali naši zemi.“
Naopak poslanec za hnutí ANO Martin Kolovratník žádné ohrožení demokracie nevidí. „Mrzí mne, že lidé naskakují na různé smyšlené obavy. Díky nahrávkám, videím je možné si pustit rozhovory a sliby jsou dobře kontrolovatelné a ověřitelné. Zneužití je možné maximálně na čtyři roky, pak lidé mohou politiky vyměnit a poslední dobou volby ukázaly, jak velká je síla voličů. Nemám strach, že přicházíme o demokracii i díky technologiím.“ Technologie Kolovratník připomněl rovněž při reakci na vyjádření prezidentského kandidáta Marka Hilšera. Ten řekl, že bychom politikům měli ukázat nějakou sebereflexi, aby si nemohli dělat, co chtějí. „S tím tvrzením nesouhlasím, protože zvlášť dnes máme moderní technologie a komunikační prostředky, sítě a tedy kdokoliv z politiků něco řekne, dostává zpětnou vazbu v přímém přenosu. Například Pavel Bělobrádek a jeho vyjádření o chcípnutí psa na sociálních sítích, získal okamžitou reakci. To je podle mne dobrý trend,“ vysvětlil Kolovratník pro ParlamentníListy.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová