„ACTA překlasifikovala důležitost svobody slova a projevu a postavila toto primární demokratické právo pod autorská práva. To je obecně špatně. Navíc díky nepřesnému vymezení může dojít až k extrémním kontrolám osobních počítačů, mobilů, přehrávačů na hranicích, zabavování těchto věcí, prohlížení a skenování obsahu. Jedním z nejzávažnějších prvků je, že ACTA dává možnost soukromým objektům zasahovat do vašeho nezcizitelného práva na svobodu slova a projevu,“ vysvětlila před časem pro Aktuálně.cz právnička sdružení Iuridicum Remedium Petra Kubálková, která se smlouvou podrobně zabývala.
Mezi nejhlasitější kritiky a časté organizátory protestů v době projednávání smlouvy patřila Česká pirátská strana. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše bylo paradoxní, že dvě ministerstva pod ODS a TOP 09 připravila přistoupení České republiky k dohodě ACTA a jedním z lidí, kteří se na tom podíleli, byl právě Karel Schwarzenberg.
Kníže mladé nereprezentuje. Šel proti jejich zájmům
„Zajímavé je, že on je mediálně prezentován jako prezident mladých a jak je strašně cool a velmi boduje na sociálních sítích. Možná by se mladí lidé měli z tohoto pohledu zamyslet, jestli skutečně v tu chvíli zastupoval mladou generaci, ke které se teď hlásí,“ míní nyní Bartoš.
Ten je přesvědčen, že z pohledu prosazování smlouvy ACTA kníže rozhodně nebyl reprezentant mladých. „Spíš zastával starou doktrínu, kterou podle mě zastává ve všech jiných případech. Jde pouze o nafouknutou mediální bublinu,“ říká pro ParlamentníListy.cz.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka