Jak hodnotíte volby s ohledem na nízkou účast a volební výsledky? Co stálo za úspěchem či naopak neúspěchem jednotlivých stran? A co nízká účast i výsledky znamenají pro další vývoj České republiky v Evropské unii? ParlamentníListy.cz tyto otázky položily politikům napříč celým spektrem hned po nočním vyhlášení výsledků v celé EU.
Politici však příliš sdílní nebyli, odpovědělo jich jen několik. Nereagoval ani Tomio Okamura, jehož hnutí Úsvit získalo pouze lehce přes tři procenta hlasů. Poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna, jehož strana skončila v pořadí třetí, si nízkou volební účast vysvětluje tím, že si prý Češi příliš berou k srdci Švejka.
Poslanec ČSSD Jiří Koskuba k hodnocení nízké volební účasti uvedl, že není analytik, nicméně prý tak tristní zájem voličů lze vysvětlit velkou vzdáleností Bruselu české realitě. „A to jak v kilometrech, tak ve výstupech i v možnostech vlivu na tamní dění. Očekávané vítězství babišovců je nakonec asi stejně ‚drtivé‘ jako to naše v loňských sněmovních volbách. My vcelku uspěli, voličům patří dík za důvěru,“ řekl poslanec.
„Topáci rozhodně překvapili, včetně pana plzeňského přeběhlíka. To nutno přiznat a poučit se z toho. Gratuluji. Buď mají tak postaru stranicky uvědomělé voliče, nebo si lidé ještě dostatečně neužili dopadu jejich pseudoreforem. Včetně občanského zákoníku atd. Nu, pak se ale nabízí otázka: Má vůbec cenu snažit se něco změnit? Ostatně ani v medicíně nejde moc léčit nepoučitelné. Je mi líto,“ dodal politik a primář Jiří Koskuba.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka