Zpravodaj návrhu František Laudát z TOP 09 již dříve informoval, že kabinet navrhuje řadu novinek, které by měly spotřebitele více chránit.
„Finanční závazky musí být sepisovány písemně, smlouvu o úvěru lze vypovědět do 14 dnů bez udání důvodu. Nesmí se vypisovat směnky. Ten poskytovatel úvěru může podepsat úvěr pouze ve výši, který je přiměřený příjmům a majetku toho dotyčného,“ popsal Laudát.
Návrh zákona počítá také například se zákazem používání směnek nebo šeků pro zaplacení půjčky nebo zavádí dostatečný čas na odstoupení od smlouvy. Podle Heleny Langšádlové z TOP 09 návrh zakazuje i vysoké zpoplatňování informačních telefonních linek.
Nově by měl poskytovatel taky dostatečně ověřit, zda je klient schopný splácet nabízený úvěr. Česká národní banka a Česká obchodní inspekce by porušení zákona pokutovaly až sankcí 20 milionů korun. Samotní klienti se budou moci se stížností obracet na finančního arbitra.
"Pozměňováky" počítají s horním omezením roční procentní sazby nákladů (RPSN)
Poslanci vznesli řadu pozměňovacích návrhů, několik z nich počítá s horním omezením roční procentní sazby nákladů (RPSN). Zatím není jasné, kdy se poslanci dostanou k závěrečnému schvalování novely.
Vít Bárta předložil pozměňovací návrh, který kromě jiného stanoví horní sazbu RPSN podle násobků lombardní sazby vyhlašované Českou národní bankou. Měl by zamezit i dalšímu triku věřitelů, který se týká možnosti do 14 dnů odstoupit od smlouvy. Bárta upozornil na to, že některé firmy v těchto prvních 14 dnech nastaví tak vysoké úroky, že i když klient od smlouvy v této lhůtě odstoupí, tak se mu to prodraží.
Podle sociálních demokratů jsou změny sice žádoucí, ale přicházejí pozdě. Navrhovali tak v pozměňovacích návrzích například regulaci horního limitu RPSN - tedy roční procentní sazby nákladů anebo zastropování maximálních smluvních pokut s ohledem na výši půjčky. Ladislav Šincl (ČSSD) pak zmínil, aby horní hranici RPSN stanovovala vláda nařízením.
Poslanec ČSSD Jan Chvojka již ráno Českému rozhlasu řekl, že předloží dva pozměňovací návrhy. „Jeden z nich je ten, aby takzvaná RPSN nemohla převýšit částku, kterou každý rok stanoví nařízení vlády. A druhý bod, pro nás ještě o něco důležitější, je ten, že by byla omezená výše smluvní pokuty, tedy že by smluvní pokuta nemohla být vyšší, než je jedenapůlnásobek výše úvěru,“ vysvětlil Chvojka.
Proti novele vystoupil dnes ve sněmovně poslanec ODS Boris Šťastný. Jak řekl, tento zákon a pozměňovací návrhy porušují pravidlo, že za smluvní vztah jsou odpovědny obě strany. Novela je podle něj typickou ukázkou toho, proč pravicoví voliči odmítají volit pravici. Ivan Ohlídal (ČSSD) na to řekl, že Šťastný svým projevem nepřímo podporoval lichvářskou činnost.
Dle údajů Exekutorské komory ČR přibylo v poslední době hlavně dlužníků, kteří svoji hospodářskou situaci nezvládají a tak se zamotávají stále a znovu do spirály půjček. Protože banky těmto dlužníkům odmítají poskytovat úvěry, lidé si pak pro peníze chodí k nebankovnímu sektoru. Jenže tady kralují lichvářské společnosti poskytující rychlé půjčky bez ručitele.
Řada z nich navíc nabízí pouze nízké půjčky do deseti tisíc korun. Až nemravná často bývá takzvaná Roční procentuální sazba nákladů (RPSN). Ta v některých případech překračuje totiž i osm tisíc procent ročně. Tyto obchodní praktiky, které jsou mnohdy až za hranicí etiky, tak často souvisí i s nárůstem exekucí. I těm by měla novela zákona o spotřebitelském úvěru zamezit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb