Novela předpokládá prolomení mlčenlivosti daňových správců z Generálního finančního ředitelství směrem ke zpravodajským službám. Musel by s tím ale souhlasit soudce. Údaje by často mohly pomoci rozkrýt identitu neprůhledných subjektů, stojí v předkládací zprávě.
V diskusi vystoupil jen Antonín Seďa (ČSSD), jenž poukázal na to, že předloha zvyšuje pravomoci tajných služeb, nezabývá se ale jejich lepší kontrolou.
Stát dosud nemá možnost ověřit původ peněz, které byly například potřeba ke koupi státního majetku či majetku, jehož ziskovost je závislá na rozhodování státních institucí. Obdobně zatím nebylo v silách tajných služeb ověřit, že jsou pravdivé informace, které o sobě poskytují soukromé společnosti se zájmem například o strategické státní zakázky.
Proti potřebě tajných služeb získávat informace, které jsou nyní kryté povinností mlčenlivosti správců daně, ale stojí zásada co nejmenšího počtu výjimek, kdy má být plátcům zaručeno, že jimi poskytnuté informace jsou v co největší šíři chráněny. Důvodem pro dodržování této zásady je podle ministerstva financí také snaha o co nejúčinnější výběr daní.
Předloha předpokládá, že informace by službám poskytovalo jen Generální finanční ředitelství, nikoliv jemu podřízené nižší orgány daňové správy. České právo dosud umožňovalo jen opačný tok informací, od tajných služeb k daňové správě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb, čtk