Budoucí členství přímořského Chorvatska, které je pro Čechy tradičně významnou turistickou destinací, musejí ratifikovat všechny současné členské státy EU. Podle smlouvy o přistoupení by se tato země někdejší Jugoslávie měla stát členským státem unie k červenci příštího roku.
Smlouva mimo jiné uvádí, že Chorvatsko bude mít 12 poslanců v Evropském parlamentu, a upravuje hlasovací poměry v Evropské radě a Radě EU. Smlouva pojednává i o finančních záležitostech a o různých přechodných obdobích. Přechodná období se týkají například volného pohybu lidí, zboží a kapitálu, zemědělství, daní a životního prostředí.
Původně chtěla česká vláda nechat zákonodárce společně s přístupovou smlouvou s Chorvatskem hlasovat také o české výjimce z Listiny práv a svobod v lisabonské smlouvě. Výjimku si vymínil pro podpis lisabonské smlouvy prezident Václav Klaus. V Česku by ale při společném hlasování evropská smlouva o Chorvatsku neuspěla, neboť výjimku odmítá opoziční ČSSD, která má většinu v Senátu.
Chorvatsko požádalo o přistoupení k EU v roce 2003. Jednání o podmínkách členství byla zahájena v roce 2005 a ukončena loni v červnu.
Smlouvu po odsouhlasení Parlamentem musí ještě podepsat prezident.
Poslanci také dnes schválili také dohodu, která umožní mladým Korejcům snáze poznávat Česko a naopak Čechům Korejskou republiku. Úmluva mezi oběma zeměmi má zavést až roční víza, na jejich základě si lidé budou moci ve druhé zemi na pobyt také přivydělávat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb