Poslanci tvrdí, že rozpočet by měl prvním čtením projít bez problémů

06.12.2013 10:04 | Zprávy

Poslanci se zakousli do dalšího jednacího dne. Dnes mají jednat o státním rozpočtu, k němuž mají ale výhrady nejen opoziční strany. Nelíbí se totiž ani ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL. Rozpočet totiž připravila vláda v demisi, přičemž schodek by měl dosáhnout až 112 miliard korun. Podle některých to je ale příliš.

Poslanci tvrdí, že rozpočet by měl prvním čtením projít bez problémů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Přestávka v jednání poslanecké sněmovny

Pro dnešní schůzi se omluvilo osm poslanců, z členů vlády pak hned šest ministrů včetně premiéra Jiřího Rusnoka (omluvil se do 12.00 hodin). Někteří podali omluvy z pracovních důvodů, jiní - jako například ministr vnitra Martin Pecina - ze zdravotních důvodů.

V prvním čtení zákona o státním rozpočtu by měli zákonodárci schválit základní parametry rozpočtu, tedy příjmy, výdaje a schodek. Deficit má být o 12 miliard korun vyšší než loni. Dosáhnout by měl až 112 miliard korun.

Dnešní schůzi k rozpočtu svolal předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) teprve ve středu. Proti  tomu ale protestovali někteří poslanci, neboť jednací řád uvádí, že poslanci musejí být o schůzích informování nejméně pět dní předem. Pokud lhůta není dodržena, může kterýkoli poslanec žádat odročení; o takovém návrhu se pak rozhoduje hlasováním. Přesto ale rozpočet chtějí možné strany budoucí vládní koalice schválit do konce roku. Všichni by se totiž rádi vyhnuli hrozícímu rozpočtovému provizoriu.

Rychlost projednávání rozpočtu se nelíbí zejména klubu TOP 09 a Starostů. Předseda tohoto klubu Miroslav Kalousek, který je zároveň exministr financí, navíc už při zasedání rozpočtového výboru neúspěšně navrhoval, aby schodek činil nejvýše 105 miliard korun.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

STAČILO! a Paroubek se nedohodli

15:30 STAČILO! a Paroubek se nedohodli

ČSSD vedená expremiérem Jiřím Paroubkem nebude součástí koalice STAČILO! do podzimních sněmovních vo…