Poslanec TOP 09: Nečasova vláda není pravicová. Kalousek se ale snaží

10.05.2013 21:00 | Zprávy

Podle místopředsedy poslaneckého klubu TOP 09 Františka Laudáta neprovádí vláda Petra Nečase politiku pravicovou, ale středovou. Ačkoli sám není zastáncem zvyšování daní, jako mnohem větší problém vidí, že vláda neodbourala regulace, které škodí podnikatelům, a dotace, které pokřivují volný trh a jsou příčinou korupce. Jako jediný zásadní úspěch této vlády vidí stabilizaci veřejných rozpočtů díky ministru financí Kalouskovi.

Poslanec TOP 09: Nečasova vláda není pravicová. Kalousek se ale snaží
Foto: laudat
Popisek: František Laudát

Ekonom Pavel Kohout říká, že TOP 09 není pravicová strana, protože prý nikdo tolik nezvyšoval daně jako TOP 09. Sociolog Petr Hampl se dokonce domnívá, že kvůli vládě Petra Nečase je zdiskreditovaná značka „pravice“ jako taková a pokud by chtěl někdo uspět s pravicovou politikou, nesmí to nazývat „pravice“, neboť si to každý spojí se špatnými kroky Nečasovy vlády.

Laudát říká, že obecně Češi jako národ neinklinují k pravici a že před rokem 1989 zde proběhla socializace, která neměla v Evropě téměř obdoby a Československo patřilo k zemím s nejvíce členy komunistické strany na počet obyvatel.

Vláda je středová, ale pokud bude ČSSD u moci, zkrachujeme

„Přesto voliči dali takzvané české pravici v čele s ODS dvakrát šanci, aby převedla, že pravicová cesta správy země je ta správná. Otázka je, zda v éře Topolánka a nyní Nečase byla a je prováděna pravicová politika. Podle mě je to spíše politika středová. Na druhou stranu to, co chce ČSSD, to už je opravdu velice zdivočelá levice. Rozhodně to není moderní sociální demokracie blairovského typu. I když je fakt, že socialisté v EU předvedli svoje a přivedli jižní státy EU ke krachu. To je přežitý model, který zde chce v naivní podobě uplatňovat ČSSD. Pokud bude ČSSD aplikovat svůj program, dopadneme jako Řecko a státy jižního křídla eurozóny a bude nám sem jezdit MMF a budeme škemrat o mezinárodní pomoc,“ řekl pro ParlamentníListy.cz Laudát.

Pád Topolánkovy vlády byl podle Laudáta ostuda ODS, protože pro pád vlády hlasovali někteří členové ODS: „Topolánkovo období skončilo velkými rozpaky a světovou krizí, za kterou Česká republika nemohla a kterou způsobilo splasknutí hypotečních bublin v USA. Do čela vlády se pak dostal jistý bezbarvý pan Fischer s bandou údajně nezávislých politiků a dodnes se stát nevyrovnal s některými jejich činnostmi či nečinnostmi jako v případě solární energetiky.“

„Pravice pak dostala novou šanci ve vládě Petra Nečase. Bohužel jsme fatálně závislí na tom, co se děje kolem nás. Ačkoli jih eurozóny je v krachu, Francie na tom také není dobře, nakonec ani Velká Británie, tak sociální demokraté tady hřímají, že kdyby byli u moci, tak tu žádná krize nebude a patrně zázračně se České republice vyhne a budou rozhazovat peníze plnými hrstmi. Už takhle narůstá státní dluh do nebezpečných rozměrů. Co by s tím provedli oni, raději ani nemyslet,“ říká poslanec.

Vláda neodbourala škodlivé regulace

„A za co může TOP 09? Já se samozřejmě snažím tlačit, aby TOP 09 byla věrohodnou pravicí. Ale říkám narovinu, že to, co provádí tato vláda, není pravicová politika. Je to jakýsi střed. Této vládě vyčítám, že nezatočila se socialistickými regulacemi. Pro mě testem pravicovosti a obrovským zklamáním bylo to, že vláda odmítla návrh na zrušení zákona o významné tržní síle, které jsem navrhl a poslanec ODS Jaroslav Plachý ho spolupodepsal.“

Podle Laudáta je zákon levicový, je hloupě napsán a je napsán nebezpečně: „Myslím, že kdyby tento zákon byl podroben zkoumání soudu ve Štrasburku, tak bude smeten ze stolu. Je definován nejasně a tendenčně. Údajně měl chránit malé dodavatele zemědělských výrobků proti nenasytným řetězcům. Výsledkem je, že řetězce v rámci volného trhu EU produkty dováží ze zahraničí a dostáváme se k absurditám, že čeští výrobci vyváží produkty do Německa, do Rakouska a ta horší část z nich se sem potom přes řetězce vrací. To je výsledek a to je realita.“

„Návrh jsme podali a z vlády pak přišlo doporučení, že se návrh sice předělá, ale naši iniciativu vláda odmítla. Není brutálnější zásah do tržní ekonomiky a pravicovým principům, že se nějaká parta rozhodne regulovat tržní vztahy mezi dodavatelem. Sociální demokraté tento zákon chtějí nejen zachovat, ale dokonce ho chtějí údajně rozšiřovat do další sektorů. Tohle už není tržní ekonomika,“ zlobí se Laudát.

Západní civilizace je před krachem

Podle Laudáta jsou zásahy do tržní ekonomiky a socialistické plánování problémem nejen ČR, ale celé Evropy a USA. „Kapitalismus je nařčen, že nefunguje a přivedl svět do krize. Svět do krize přivedl ale socialismus, který způsobuje deformaci kapitalismu. Kapitalismus je původcem prosperity alespoň části světa. A ti, co krizi způsobili svými socialistickými experimenty, teď nejvíce křičí, že kapitalismus selhal. Například nyní není větší hazard s evropskou ekonomikou než závádění daně z finančních transakcí. I když se k tomu připojilo jedenáct zemí, tak v této podobě to bude škodit celé Evropě. Pokud se sebou západní svět nic neudělá, nevyhneme se zřetelnému civilizačnímu úpadku.“

Místopředseda hospodářského výboru připomíná, že veřejný dluh Spojených států amerických je 16 bilionů dolarů, tedy 16 tisíc miliard dolarů a prezident Barack Obama ho zvyšuje. K tomu je nutno ještě připočíst 107 bilionů dolarů na sociálních a zdravotních systémech. „Pokud by ekonomika nebyla svázána socialistickými regulacemi, může ještě možná vydýchat ty obrovské dluhy a tištění peněz. Pokud bude současný trend pokračovat, skončí to krachem a je jen otázka kdy,“ varuje.

Pokud jde o vládu Nečase, není podle Laudáta až takovým zásahem, pokud se o jedno procento zvýší daň, problémem jsou ale regulace: „Horší je zaplevelování legislativy a ekonomiky nesmyslnými zákony. Například zákon o významné tržní síle.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Vedeme podle vás s Ruskem hybridní válku?

A proč vlastně tento stát podle všeho nedokáže dostatečně bránit hybridním útokům a třeba ruské propagandě se zde dost daří?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

11:25 Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

Klíčový muž současného prezidenta Petr Kolář, kterého sám Petr Pavel označil jako přítele po boku, s…