Jak hodnotíte nedávno proběhlý Kongres ODS? Přinesl něco pozitivního? Vyřešil nějaké problémy ODS?
Pro mě je výsledek kongresu zklamáním. Myslím si, že kongres měl přehodnotit politiku ODS a vlády. K tomu nedošlo. A proto jsem z toho tedy zklamán.
Jak komentujete, že byly sněmovnou schváleny věci jako zvýšení daní – daňový balíček, důchodová reforma a církevní restituce?
Já jsem na kongresu vystoupil s kritikou všech těchto tří bodů. Já s nimi nesouhlasím. Nemám radost, že to prošlo. A doufám, že pan prezident využije svého práva veta a že tyto návrhy zákonů bude vetovat.
Více rozhovorů ZDE
Objevovaly se hlasy, že kongres měl být zásadní křižovatkou ve vývoji ODS a že pokud by se tam ODS vydala špatným směrem, tak že jí hrozí zánik. Jak vy se na to díváte?
Já si myslím, že kongres byl zásadní křižovatkou. Rozhoduje se o tom, zda ODS zůstane občanskou stranou, nebo se z ní stane strana křesťansko-demokratického typu, či strana klerikální. ODS byla založena jako občanská strana a „občanský“ znamenalo preferenci sekularismu před konfesními postoji. Podporou církevních restitucí se tento zásadní programový fundament Občanské demokratické strany ztrácí, respektive popírá, a ODS se tímto přeformátovává do podoby jakési KDU-ČSL, což je proces, se kterým já nesouhlasím a nepodporuji jej.
A myslíte si, že lze takový vývoj nějakým způsobem ještě zvrátit? Budete na tom pracovat, nebo už na směřování ODS rezignujete?
To uvidíme. Myslím, že bude hodně lidí čekat, jak se k té věci postaví pan prezident a podle toho se budou dál rozhodovat. I já.
Když se ještě vrátíme k daňovému balíčku, tak premiér Nečas a ministr financí Kalousek říkali, že se daně musí zvýšit kvůli boji s deficitem, aby se snižovaly schodky rozpočtu. A tento návrh byl protlačen s touto argumentací za cenu „krvavého“ vnitrostranického sporu v ODS. Nyní ale ministr Kalousek řekl, že se deficit tolik snižovat nebude (místo 1,9 procenta HDP má být schodek v příštím roce 2,7 procenta HDP a místo 0,9 procenta HDP v přespříštím roce má být 2,5 procenta HDP) a vláda bude investovat peníze do povzbuzení ekonomiky. Není to takové keynesiánské socialistické plánování? Sebereme lidem peníze a vláda moudře rozhodne, jak je bude investovat...
Já považuji politiku pana ministra financí Kalouska za tragickou, za omyl a zvyšování daní považuji za cestu do pekel. Nepovede to ani ke snižování deficitu, ani k ničemu pozitivnímu. Povede to pouze ke snižování hospodářského výkonu celé republiky a spíše k dalšímu prohloubení toho deficitu.
Navíc se to tedy mělo použít na snížení deficitu, ale vláda utratí peníze na prorůstová opatření a teď najednou už rozpočtová odpovědnost není tak důležitá...
Ano, to je další věc. Politika takzvaných hospodářských impulzů organizovaných vládou je omyl, který nemůže fungovat v situaci vysokého zdanění. Impuls může dát vláda hospodářství tím, že nechá občanům a firmám více peněz v peněženkách a nebude je více zdaňovat a peníze jim z kapes tahat, to je ta správná cesta. Touto cestou bohužel vláda nejde.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík