Dva a čtvrt roku bohatě stačilo k radikální proměně sněmovny oproti tomu, jaké složení si koncem května 2010 nadiktovali v parlamentních volbách voliči. Kromě pěti tehdy úspěšných stran lze dnes mezi poslanci najít zástupce LIDEM, NS-LEV 21, Jihočechů 2012, nově i Hnutí pro sport a k tomu všemu ještě několik nezařazených jedinců.
Patří mezi ně čerstvě i litvínovský starosta Milan Šťovíček, jehož vyloučily Věci veřejné ze svého poslaneckého klubu, protože nadále podporuje vládu. Za VV byl zvolen i Josef Dobeš, jenž v barvách této strany dokonce obsadil na rok a tři čtvrtě křeslo ministra školství. Po dnešku je zřejmé, že na rozdíl od svých bývalých spolustraníků bude vládu Petra Nečase podporovat a zároveň zakládá Hnutí pro sport.
Pravicové kořeny a velká koalice moc dohromady nejdou
„Jestli někdo vystoupí ze strany nebo z poslaneckého klubu, tak to se stává. Mandát je poslance a ne politické strany, přestože za ni byl zvolen. Takoví poslanci se navíc často zaštiťují tím, že nadále budou hájit program, za který byli zvoleni. Já si spíš myslím, že to, co se teď děje ve sněmovně opět naznačuje, že se potřebný počet hlasů u nás získává asi velmi podivnými způsoby,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Vladimíra Dvořáková, vedoucí Katedry politologie na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník