Praha by ráda omezila prostituci ve veřejných domech, které sídlí na území hlavního města. Proto si pražští zastupitelé před časem vykasali rukávy a pro poslance připravili normu, která by měla podmínky provozování prostituce nejenom pro provozovatele veřejných domů, ale především u fyzických osob upravovat. Vládní koalice však není vůbec jednotná v tom, zda dá předloze požehnání. Z prostituce by se totiž de facto mohla stát regulérní profese.
„My v současné době řešíme problematiku centrální části Prahy, kdy zvláště v ulici Ve Smečkách máme čtyři až pět veřejných domů v jedné ulici a město s tím nemůže nic dělat. Do budoucna by město prostřednictvím tohoto zákona mohlo říci: Pro nás to je neakceptovatelné a vyloučit tak tuto činnost v daných lokalitách,“ přiznal ParlamentnímListům.cz zástupce předkladatele, radní z TOP 09 Lukáš Manhart. Podle něj by se norma neměla týkat jenom Prahy, ale i všech měst a obcí v ČR.
„Byť je to pražský návrh, tak návrh zákona by se vztahoval na celé území České republiky, to znamená, že by jej mohly využívat všechny obce ČR, které jsou konfrontovány s prostitucí. Obce by tak konečně dostaly do rukou účinný nástroj, jak regulovat prostituci. Prostituce není totiž v současné době nijak zákonem definována,“ uvedl dále Manhart.
Průkaz a prohlídky
Návrh zastupitelstva by se ale měl týkat i samotných prostitutek. Ty by měly mít vlastní průkaz, jakési licence od obecních úřadů, musely by pravidelně chodit na zdravotní prohlídky, a obce by mohly mít díky normě možnost povolit na svém území nevěstinec, či jej zakázat. Poskytování rozkoše by tak mohlo být podnikáním podle zvláštního zákona, podobně jako jsou dnes regulované profese lékaře či advokáta, tedy se všemi náležitostmi jako jsou poplatky, či daně.
„Kněžky lásky“ by navíc musely být i bezúhonné, což by se údajně zjistilo výpisem z evidence Rejstříku trestů.
„Za bezúhonnou se pro účely tohoto zákona nepovažuje fyzická ani právnická osoba, která byla pravomocně odsouzena pro trestný čin spáchaný úmyslně, jestliže byl tento trestný čin spáchán v souvislosti s podnikáním nebo s předmětem podnikání, o který žádá, nebo pro trestný čin kuplířství, obchodování s lidmi, sexuálního nátlaku, pohlavního zneužití a zneužití dítěte k výrobě pornografie, pokud se na ni nehledí, jako by nebyla odsouzena. Za bezúhonnou se dále nepovažuje fyzická osoba, která byla pravomocně odsouzena pro trestný čin znásilnění, prostituce ohrožující mravní vývoj dětí, šíření nakažlivé lidské nemoci nebo pro trestný čin ohrožení pohlavní nemocí spáchaný úmyslně,“ vypočítává návrh zákona.
„Zákon říká, že pokud chcete tuto činnost provozovat, tak musíte podstoupit lékařskou prohlídku - tu provede specializovaný lékař. Až tehdy, když bude osoba zdravotně způsobilá, tak se může obrátit na příslušný úřad a zažádat o oprávnění k provozování prostituce. Tyto osoby budou muset ale chodit na zdravotní prohlídky v tříměsíčních cyklech. Podotýkám, že se ani tímto ošetřením nebude moci vyloučit, že osoba nebude nakažená nějakou pohlavně přenosnou nemocí,“ vysvětlil k návrhu dále radní Manhart.
Právě povolení a lékařské prohlídky u prostitutek, ač se o tomto hodně mezi politiky a v médiích v minulosti hovořilo, nebylo podle radního Manharta dosud nikdy upraveno.
Bylo tady klišé, že se stát stane pasákem
„Dosud tato věc nebyla upravena normou, neboť to vždy provázelo klišé, že stát se stane pasákem. Ale já jsem přesvědčen o tom, že stát se nestane pasákem, jde tady totiž o jinou primární hodnotu, která má být chráněna, a to je lidské zdraví,“ podotkl Manhart.
Jenže z jeho slov vyplynulo, že není jasné, kdo by měl povolení prostitutkám vlastně vydávat.
„Osoba, která splní všechny podmínky, by dostala zvláštní povolení, ale rozhodně by se nejednalo o živnostenský list s ohledem na choulostivou charakteristiku této činnosti. Oprávnění k provozování prostituce by bylo předmětem zvláštního registru, který by vydával příslušný městský úřad. Registr by byl neveřejný a tyto osoby by se musely prokazovat v rámci trestné činnosti ke kontrole. Záleželo by ale na jednotlivých úřadech, jak by si tuto věc ošetřily, který odbor by se touto činností zabýval. Zákon to totiž nepojmenovává, jde to nad rámec zákonné úpravy,“ ozřejmil ParlamentnímListům.cz radní.
Podle jeho slov není ani vyjasněná podoba příslušné průkazky, kterou by pro případ kontroly děvčata předkládala.
„Zákon musí pamatovat na ochranu integrity jednotlivých osob s ohledem na tuto činnost, proto zákon necharakterizuje, co na té průkazce má být,“ pronesl Manhart, podle něhož by pak každá osoba musela mít průkaz vždy u sebe, podobně jako občanku, či pas. Provozovatel zařízení se navíc bude muset v případě kontroly prokázat tím, že provozuje zařízení v souladu se zákonem.
Návrh samozřejmě pamatuje i na cizinky, které na území Česka budou chtít provozovat činnost prostituce. Budou muset mít vízum k pobytu nad 90 dnů vydané za účelem podnikání, nebo povolení k dlouhodobému pobytu.
Není jisté, zda předloha projde alespoň prvním čtením
Radní Manhart prý ale věří, že poslanci normu neodsunou na okraj svých stolů, a to už proto, že pokusy nastavit pravidla tohoto řemesla se opakují již od konce devadesátých let.
„Já myslím, že to je téma, kde se budou stírat rozdíly mezi stranickou příslušností v rámci jednotlivých politických stran, ale je otázkou, jak se k tomu postaví celá Poslanecká sněmovna - pevně věřím, že rozumně a objektivně, ale netroufám si říci, jestli ten zákon projde alespoň v prvním čtení,“ přiznal radní. Kolem prostituce jde totiž o několikátou iniciativu.
„Byl tam třeba návrh od Ministerstva vnitra, takže v Poslanecké sněmovně už to bylo vícekrát. Avšak vždy se k tomu poslanci postavili negativně, takže uvidíme, jak to bude tentokrát,“ dodal pro ParlamentníListy.cz Manhart.
Ministerstvo vnitra, které před lety zpracovalo věcný záměr zákona o regulaci prostituce, tento návrh pražských radních prý nepodporuje.
„Museli bychom vypovědět Úmluvu o potlačování a zrušení obchodu s lidmi a využívání prostituce. Výpověď mezinárodních smluv je partnery vnímána negativně," argumentoval letos v únoru mluvčí úřadu Vladimír Řepka.
Poslanci z KSČM, ODS i KDU-ČSL jsou opatrní
„O tomto konkrétním návrhu vím pramálo. Ovšem vím, že jsme k podobným návrhům byli vždy opatrní, neboť to je v podstatě způsob legalizace prostituce. Když uzákoníte pravidla, a tak dále, tak to se z toho stává legální činnost a vím, že to má další konsekvence na již přijatou legislativu,“ přiznal nechuť k normě za poslanecký klub KSČM jeho místopředseda Alexander Černý.
„Takže to není tak úplně jednoduché, jak se zdá na první pohled, proto bych se k tomu nechtěl prozatím vyjadřovat. Uvidíme v úterý, jak se k této předloze postaví celý klub KSČM,“ doplnil pro ParlamentníListy.cz Černý.
Ani vládní politici nemají jasno v tom, zda návrh podpoří. „Prostituci v Praze je třeba určitě regulovat, je to téma do komunálních voleb v Praze," uvedl v únoru pro server iDnes.cz předseda hnutí ANO 2011 a ministr financí Andrej Babiš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová