„Pokud někomu někdo něco skutečně ukradl, ať je mu to vráceno. Proti tomu nic nemám. Ale tady se lidem neříká pravda a lidem se lže. Stát totiž v uplynulých letech, od roku 1949, pečoval o církve, včetně té 'největší'. Vždyť hradil opravy kostelů, kaplí a především platy duchovních. Vezměte si, že třeba pro letošní rok je z rozpočtu vyčleněna částka 1,5 miliardy korun na platy duchovních v ČR. Přijde vám to přiměřené?“ ptá se předseda komunistů Vojtěch Filip.
Podle jeho názoru zde církev veřejnosti lže. Tvrdí, že jí vše bylo ukradeno, zabaveno, a že se tedy stát musí s církvemi vyrovnat. To Filip považuje za nehoráznost.
„Neříkají lidem pravdu, lžou jim! Protože kdybychom spočítali, kolik stát, ať už byl v jakémkoli složení, investoval do církví, té katolické především, jsou to obrovské částky. A dnes říkají – my chceme všechno zpátky, stát nás okradl. To je ale trochu omyl! Stát tu od roku 1949 zabezpečoval chod církví. Předtím vesměs církve byly závislé samy na sobě. Neměly příspěvky, maximálně od věřících,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Filip, který také dodává kus z historie.
- SLEDUJEME téma: Miliardy pro církve
Kde je původ majetku?
„Důležité je položit si otázku, kde církve, tedy především katolická, vzaly svůj majetek? Vesměs to bylo zabavováním, 'ukradením' lidem, kteří třeba byli odsouzeni či, nedej Bože, v historii upáleni. Vezměme si třeba rok 1620 a popravu 27 českých pánů. Kromě jediného to byli všechno protestanti. A jejich majetek zabavila tehdy církev. To jen pro příklad. Trochu se zapomíná na historii,“ říká Filip s odkazem na to, že současné církevní restituce považuje za ryze „ahistorický“ dokument, který nemá nic společného s dokumenty Josefa II.
„Církev na jedné straně chce majetek, na druhé straně se o něj neumí starat. Vezměme si jen ty fary. Vždyť jsou v dezolátním stavu. Církev je prodává, podívejte se na krásnou faru v Albrechticích nad Vltavou a další. Církev to prodává za ceny, kterou ty objekty nemají, jsou to ruiny. A chce další majetek. Udělala se odluka církve od státu pouze právní, ale ne ekonomická. Majetek církvím (církvi) se vrací na úkor ostatních občanů této země, daňových poplatníků. Je to opravdu něco na úkor někoho. Většina občanů Česka není věřících, kdežto církev se chová tak, jako by byla. To je špatně,“ míní poslanec a předseda KSČM.
Například i jeho jako Jihočecha „nadzvedla“ ze židle informace, že se právě v sobotu otevírá po dvouleté rekonstrukci českobudějovická katedrála sv. Mikuláše. Rekonstrukce stála 42 milionů korun, polovinou přispěla EU. Ale téměř 2,5 milionu korun darovali věřící. Ovšem například jen oltář (obětní stůl) z italského mramoru vyšel na téměř 600 tisíc korun. Na toto poukazují i věřící, kteří mají pocit, že jde o plýtvání penězi.
„Je to neuvěřitelné! V dnešní době úspor! V době, kdy by církev měla jít příkladem. Ano, je to historická památka, ale tu katedrálu v 70. letech opravoval stát na své náklady! A dnes vlastně znovu s pomocí evropských peněz. Tyto toky a rekonstrukce by třeba měl prověřit Nejvyšší kontrolní úřad, zda byly finance vyčerpány účelně a tak, jak měly. To je to, co mi tu třeba chybí. Kontrola státu nad toky peněz v církvích – církvi. To se zde vůbec neřeší,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Filip.
Stejně problematickou věcí je podle něho spor o katedrálu sv. Víta, kterou si nárokovala církev.
„A na tom příkladu jasně vidíte, jak se katolická církev u nás chová. Ten chrám jí nikdy, opakuji nikdy, nepatřil. Přesto ho chtěli! Přesto bývalý pražský arcibiskup Vlk bojoval za to, aby byl církve. Přičemž vždy patřil lidem, státu, této zemi. Stavěn byl jako součást Pražského hradu. Přesto si jej nárokovali. To hovoří za vše,“ dodává Filip, který nepopírá nesmírnou důležitost a potřebu církví a katolické církve u nás. Prý mu ale vadí, že stát „daruje“ přes 70 miliard korun instituci, která ani neprokázala, že všechen majetek, který požaduje, jí skutečně patřil.
Počet duchovních stoupá
Podle něj za poslední roky také nekontrolovatelně stoupl počet duchovních v církvích a na tyto všechny lidi stát vyčleňuje peníze, na jejich mzdy. I to je jedna z věcí, která nejen Filipovi, ale celé KSČM vadí.
„Proč má třeba nevěřící člověk, nebo například muslim, žid, protestant přispívat na platy duchovních v katolické církvi, či naopak. Jde o veřejné prostředky, které jsou všech, ne jen jedné 'úzké' právnické osoby: Přesto si je nárokuje,“ dodal Vojtěch Filip pro ParlamentníListy.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kraus