Sněmovna do voleb nestihne rozhodnout o rozšíření pravomocí NKÚ. To znamená...

16.07.2017 9:55 | Zprávy

Šance na schválení rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) je už v nynějším volebním období Sněmovny mizivá. Poslanci nestihnou o příslušné ústavní novele a související předloze o úřadu do říjnových voleb hlasovat. Normy jsou v dolní komoře teprve před druhým čtením. Poslanci přitom mají naplánovánu na září poslední řádnou schůzi.

Sněmovna do voleb nestihne rozhodnout o rozšíření pravomocí NKÚ. To znamená...
Foto: NKÚ
Popisek: NKÚ

Na schůzi, která skončila v pátek, sice byly předlohy z iniciativy jednotlivých poslanců na programu, plénum se k nim ale nedostalo. V září by měla schůze Sněmovny trvat podle nynějších informací dva týdny. Aby se normy stihly projednat a schválit, muselo by je ve druhém čtení plénum projednat hned na začátku schůze a zkrátit lhůtu, která musí uplynout do závěrečného schvalování. Možnost je již jen čistě teoretická.

Kontrolní úřad by mohl podle předloh prověřovat nakládání v podstatě se všemi veřejnými penězi, nejen se státním majetkem. Sněmovna přitom už v tomto volebním období obdobnou ústavní novelu i novelu zákona o NKÚ schválila. Odmítli je ale loni v květnu senátoři a v případě ústavních změn nemůže dolní komora komoru horní přehlasovat.

Senátoři kritizovali hlavně to, že kontroly by se týkaly také obecních samospráv. Upozorňovali na mnohdy několikanásobné prověrky téhož různými institucemi. Problém by měl odstranit návrh zákona o řízení a kontrole veřejných financí, který Sněmovna schválila v pátek a který zamíří k posouzení do horní komory. Podle některých zákonodárců ale zákon tento cíl nenaplní.

Senát v případě kontrolního úřadu postupoval loni shodně jako v minulém volebním období. Rovněž tehdy členové horní komory předlohy o rozšíření jeho pravomocí s podobnými argumenty zamítli.

Dosavadní působnost úřadu spočívá vedle kontroly státního majetku v prověrkách plnění státního rozpočtu. Podle nynějších předloh by měla do kompetence NKÚ nově spadat spolu kontrolou prakticky všech veřejných peněz také kontrola majetku společností, v nichž má podíl stát, obec nebo kraj.

Úřad by tak přímo ze zákona dostal právo kontrolovat hospodaření státních podniků, fondů a příspěvkových organizací, zdravotních pojišťoven, veřejných výzkumných institucí, veřejných vysokých škol a státních škol, dobrovolných svazků obcí, České televize a Českého rozhlasu a rovněž nakládání s penězi poskytnutými z Evropské unie. Výjimku mají podle návrhu mít na rozdíl od minulých předloh obce do 10.000 obyvatel a firmy s jejich majetkovou účastí. První kontroly obcí by mohly začít podle novely za dva roky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

19:42 „Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura ve čtvrtek ústně interpeloval premiéra Petra Fialu ohledně konkrétních k…