Soud by mohl podle zamítnutého návrhu komunistů rozhodovat o zániku mandátu, pokud by zákonodárce porušil slib nebo by přešel do jiného klubu nebo do jiné politické strany. KSČM tvrdí, že tím by přestal hájit zájmy svých voličů.
"Vlády opírají posledních sedm nebo osm let svou legitimitu o přeběhlíky, což je občany kritizované," zdůraznil k normě místopředseda KSČM Stanislav Grospič.
Kritici z řad koalice tvrdili, že je předloha protiústavní. Předseda poslanců ODS Marek Benda dokonce připomněl stanovisko vlády, která zdůraznila, že slib zákonodárce je formulován tak, že mandát musí vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Benda také hovořil o nepřípustné politizaci justice, která by nahrazovala rozhodování politických stran. "Předloha je v rozporu s Ústavou," podotkl Benda a podal návrh na její zamítnutí už v prvním čtení.
Pro zamítnutí nakonec hlasovalo 69 především vládních poslanců. Byli mezi nimi i dva sociální demokraté, Jan Chvojka a Robin Böhnisch.
Předseda KSČM Vojtěch Filip po zamítnutí předlohy prohlásil, že pro jeho stranu jde o tak důležitý návrh, že ho KSČM v příštím volebním období předloží znovu.
Takzvané přeběhlictví nebo odpadlictví není v Parlamentu nic neobvyklého. Ve sněmovně se v nynějším volebním období patrně nejvíce dotklo Věcí veřejných při jejich rozpadu, kdy část jejich poslanců založila novou stranu LIDEM. O některé poslance - jednotlivce - přišly i ODS a ČSSD.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb, čtk