Sněmovna zrušila Vojenský újezd Brdy

12.12.2014 11:22 | Zprávy

Poslanci v konečném, tedy třetím čtení, rozhodli o předloze, která má rušit vojenský újezd Brdy a zmenšit další výcvikové prostory. Norma tak nyní poputuje na stoly senátorů. Kritici ale návrhu vyčítali, že by zrušení újezdu vedlo k výstavbě a zničení přírody. S některými výhradami ovšem nesouhlasil ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Podle něj jde o krok promyšlený a dlouho plánovaný.

Sněmovna zrušila Vojenský újezd Brdy
Foto: Hans Štembera
Popisek: O návrhu rozpočtu se bude hlasovat co nejdříve

Vojenský újezd Brdy asi vskutku zanikne. Počítá s tím vládní návrh, který dnes poslanci prohlasovali v závěrečném čtení. Norma nejprve odolala návrhu Stanislava Grospiče (KSČM) na vrácení do druhého čtení. Pro návrh jako celek nakonec hlasovalo 99 poslanců, proti bylo 45. Poslanci při tom nepřijali návrh předsedy dolní komory Jana Hamáčka (ČSSD), aby byly Brdy pro armádu zachovány.

Podle ministra obrany Martina Stropnického z hnutí ANO je prostor pro armádu nadbytečný. Ztratil se již účel určení a nadto zrušení újezdu podpořily už tři vlády.

„Jde především o to, že armáda jej nepotřebuje. Z toho by se mělo vycházet při pokusu to řešit. Ten kontra názor, že by se jen mohly zmenšit ve svých hranicích ostatní újezdy, ale že Brdy by byly nějakým způsobem zakonzervovány, tak to považuji za takové ne, je to jen takové odkládání,“ řekl Stropnický již dříve médiím a dnes tento svůj názor ve sněmovně zopakoval.

Stropnický: Neslyšel jsem argument, proč újezd nerušit

„Dnes tady zazněly všechny argumenty k normě... Naopak dnes jsem neslyšel jediný nový argument, proč ten Újezd nerušit. Vše, co tady zaznělo, je opakováním téhož, neboť tady nezazněly žádné noviny. Já bych se velice přimlouval, abychom přistoupili k hlasování,“ nabádal poslance před hlasováním ministr obrany.

„Je to krok promyšlený a dlouho plánovaný,“ uvedl také, přičemž zdůraznil, že armáda nepotřebuje újezdy dimenzované pro 115 tisíc vojáků, když nyní jich je 21 tisíc.

Podle některých zákonodárců by si ale újezd měla armáda ponechat. Například pro Český rozhlas se takto vyjádřil poslanec z ČSSD Antonín Seďa. Podle něj by si újezd měla armáda ponechat už kvůli kvůli zhoršené bezpečnostní situaci v Evropě.

„Je to i potřeba možná do budoucna, protože vezměme příklady Těchonína, Květné a podobně, které chtěla armáda zrušit, a teď se ukazuje, že tyto objekty jsou potřebné,“ poznamenal k tomu Seďa.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Jak přesně si to vyvlastnění představujete?

A byť je to mířeno proti Rusům, není paradox, že přesně tohle dělali oni? Fakt myslíte, že je to demokratický nástroj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

95 tisíc pro první dámu: Ženy jsou drahé, padlo. Také slova o šlechtě a středověku

20:43 95 tisíc pro první dámu: Ženy jsou drahé, padlo. Také slova o šlechtě a středověku

Měla by manželka prezidenta Petra Pavla pobírat měsíčně téměř sto tisíc korun určených k reprezentac…