Plán obou státníků, Vladimira Putina a Angely Merkel, který má zajistit ukončení krize na Ukrajině, má vycházet ze dvou hlavních ambicí. Tou první je stabilizace hranic Ukrajiny a zajištění hospodářské podpory pro tuto těžce zkoušenou zemi. Zejména má jít o nové energetické dohody, které by zajistily bezpečný průchod plynu přes ukrajinské území.
Druhým bodem dohody, pro kancléřku Merkel prý stále velmi problematickým, je uznání anexe Krymu ze strany mezinárodního společenství.
První část plánu vyžaduje, aby Rusko přestalo podporovat protivládní separatisty. Výměnou jim má být garantována určitá míra autonomie na Kyjevu. Zároveň by ukrajinský prezident Porošenko měl odmítnout vstup země do NATO. Na oplátku by prezident Putin přestal blokovat sbližování Ukrajiny a EU.
Dalším bodem plánu má být to, že Ukrajině by měl ruský koncern Gazprom nabídnout nový kontrakt na dodávky plynu. V současnosti totiž žádná smlouva neplatí a dodávky na Ukrajinu jsou naprosto minimální. Součástí by měla být i kompenzace v řádu miliard dolarů, kterou by Rusko zaplatilo Ukrajině jako „ušlý zisk“ z nájmu za anektované přístavy na Krymu.
Tyto plány byly údajně téměř hotové již dříve. Odsunulo je však sestřelení malajsijského letadla nad východní Ukrajinou. Podle zákulisních informací by však po vyšetřování měla být jednání obnovena a německý mírový plán oprášen. Německo ale podle českých médií prý jakýkoliv plán popisovaný The Independent odmítlo.
Poslanec a stínový ministr KSČM pro resort obrany Alexander Černý je ale ke všemu uvedenému poměrně skeptický.
„Putin ani Merkel ale nejsou amatéři,“ tvrdí přesto.
„Nevěřím však na tajné plány, i když nevylučuji že probíhají jednání a konzultace na různé úrovni. Tento ´plán´ ovšem nijak neřeší podstatu problému. Nejde totiž o konflikt Rusko - Ukrajina, dokonce ani EU – Rusko. Chybí tu jakákoli zmínka o pozici USA v této velké hře. Garance nerozšiřování NATO,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz dále Černý.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Olga Böhmová