Při vyrovnanosti obou kandidátů na úřad hlavy státu se v kampani pro druhé kolo může vyplatit hrát si na toho o něco slabšího. „Na příkladu Jana Fischera se ukázalo, jak je nevýhodné být favoritem, protože Češi spíš straní těm slabším. To není jako ve Spojených státech nebo ve Velké Británii, kde je důležité být favoritem, u nás to je úplně obráceně,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Daniel Köppl, bývalý šéfredaktor týdeníku Marketing&Media.
Této taktiky se nedlouho po prvním kole chytil volební tým Karla Schwarzenberga. Převládající mínění o tom, že má jejich kandidát pro finálový duel s Milošem Zemanem větší naději na úspěch, se pokusil poopravit úterní informací uveřejněnou v Hospodářských novinách, tedy deníku, který je ministru zahraničí nakloněn. Podle ní ukázala interní analýza před druhým kolem, že Karel Schwarzenberg průběžně prohrává 46:54 procentům.
Fischer jako favorit v prvním kole pohořel
Tento zveřejněný údaj totiž může volebnímu týmu Karla Schwarzenberga posloužit jako motivační faktor. „Pokud volební týmy ze svého kandidáta nedělají favorita, tak tím aktivují jeho stoupence. Zejména mladí voliči mohou reagovat na určité výzvy, na určitou spontánnost, určité alarmy tohoto charakteru, a proto na ně mohou volební týmy v tomto ohledu vsadit,“ připouští pro ParlamentníListy.cz sociolog Oldřich Zajíc, ředitel agentury SANEP.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník