Zaorálek říká, že katolická církev v ČR jde proti poselství nového papeže, který si přeje „církev chudých pro chudé“. Podle Zaorálka přijal arcibiskup Duka bohaté dary z rukou vládní pravice a nyní nehájí chudé, nýbrž vládní establishment.
Celé vyjádření Lubomíra Zaorálka, které je předmětem zájmu, ZDE
„Vypadá to, že současný nový papež František v Římě marně volá po církvi skromné, která se stará hlavně o chudé, marně sám osobně myje nohy mladistvým delikventům v káznici. My máme naopak v Česku pana Duku, který přijal bohaté dary z rukou vládní pravice a nyní se ostře staví ne za chudé, ale za vládní establishment,“ uvedl Zaorálek.
„František z Assisi byl člověkem chudoby, člověkem míru, člověkem, který miluje a ochraňuje stvoření. V tuto chvíli nemáme nejlepší vztahy s těmito pojmy,“ poznamenal již před časem nový papež František. „Přál bych si, aby i celá církev byla církví chudých, církví pro chudé,“ zdůraznil.
Tlučhuba, který si nevidí do pusy
Kolem Zaorálkova výpadu proti Dukovi se rozpoutala ostrá polemika. Levicoví politici se ve vyjádřeních pro ParlamentníListy.cz stavějí na Zaorálkovu stranu, pravicoví Zaorávka nazývají stalinistou, demagogem, tlučhubou či hlupákem.
„Lubomír Zaorálek je pro mě tlučhuba, který si nevidí do pusy. Nikdy nic nedokázal – jen mlátit prázdnou slámou. Vzpomenu si vždycky na jeho hodnocení od Miloše Zemana. Svými stanovisky k čemukoli a kdykoli mě už unavuje natolik, že nemá smysl se k němu jakkoli vyjadřovat,“ řekl redakci místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Bureš.
První místopředseda ČSSD a jihomoravský hejtman Michal Hašek uvedl, že celou kauzu církevních restitucí v pojetí ODS, TOP 09 a Karolíny Peake považuje za mimořádně nešťastnou v kontextu hospodářské krize a velmi napnutých rozpočtů v ČR.
„Od církví bych nyní očekával humanitární gesto, například nabídku státu, krajům a obcím na vytvoření společné nadace či fondu, který by financoval sociální, zdravotnické či vzdělávací projekty typu hospiců, azylových domů či domovů pro seniory. To by, myslím, česká veřejnost ze strany církví ocenila,“ dodal Hašek.
Neostalinista obdivující padesátá léta a zplundrované kláštery
Nezařazený poslanec Josef Dobeš přiznal, že ho Zaorálkovo prohlášení nadzvedlo. „Zaorálka považuji za neostalinistu v ČSSD. Jemu by vyhovovala chudá církev padesátých let: rozbité kostely, zavřené kláštery a kněží v kriminálech. Restituce jsou jenom splacením dluhu, který stát nedokázal 20 let vyřešit. Církev majetek a zázemí naopak potřebuje, aby se mohla věnovat sociálně slabým a pomáhat jim. Aby mohla provozovat sociální, zdravotní či vzdělávací zařízení a plnila tak přání papeže Františka. Neostalinismus Lubomíra Zaorálka se projevil v plné nahotě. Byl by dobrým komunistickým církevním tajemníkem,“ řekl ParlamentnímListům.cz Dobeš.
„Zaorálek je hlupák. Myslím, že rozumí myšlenkám papeže Františka asi tak, jako my pavědě, kterou kdysi tloukl studentům do hlavy,“ reagoval poslanec Michal Doktor.
Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petra Gazdíka církevní restituce s výzvou papeže nesouvisí. „Ať si církev s majetkem, který jí patří, dělá, co chce. O tom, co má, či nemá dělat církev, naštěstí nerozhodují politici. Zaorálek asi zapomněl, v jaké době žijeme a že církev není součástí Národní fronty,“ dodal Gazdík.
„Tam kde chybí argumenty, přichází demagogie. A Zaorálek je příkladem,“ míní místopředseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS.
"My jsme od počátku byli proti zákonu o vyrovnání s církvemi v nynější podobě a požadovali jsme k němu referendum. Spor pana Zaorálka s panem arcibiskupem Dukou považuji za zástupný," uvedl předseda SPOZ Zdeněk Štengl.
Církev majetek využije pro chudé
„Pan kardinál Duka rozhodně není typ člověka, který by hájil establishment. A církevní restituce ve stávající podobě nepovažuji za dar – když už, tak danajský. Katolíci prodělávají hned několikrát – části majetku se vzdali ve prospěch církví, které nic neměly, a u veřejnosti je nepromyšlený a zřejmě špatný zákon silně poškodil. Ale věřím, že část majetku využije katolická církev právě ve prospěch chudých, přestárlých a bezmocných lidí, o které už teď církev pečuje, aby měl radost papež František i pan Zaorálek,“ uvedl senátor Tomio Okamura.
"Církev stejně jako každý křesťan má být chudá v duchu. To znamená, že má spravovat -jako každý z nás- svěřený majetek tak, aby přinesl co nejvíc prospěchu těm, kteří to nejvíce potřebují. Zejména chudým a slabým. Pokud jde o dohodu státu a církví o majetkovém vyrovnání, tak kdyby došlo na oprávněné soudní spory, byla by hodnota navráceného majektu mnohem vyšší. Také šlo o čas - jednak odblokování pozemků kolem obcí a jednak vzhledem k církvím, které budou nově registrovány," uvedla místopředsdkyně poslaneckého klubu TOP 09 Jitka Chalánková.
Podle poslance ODS Waltera Bartoše si Zaorálek zásadně plete pojmy: „Katolická církev nepřijala žádné dary od pravice, nýbrž se jí pouze vrací majetek, který jí komunisté sebrali. A co se týče odkazů papeže Františka a především otázky chudoby, ať si pan Zaorálek dostuduje některé záležitosti církevní historie. Možná, že papež Jan XXII., který řešil otázku majetku u řehole františkánů počátkem 14. století, by mohl být pro něj zajímavým čtením. Mimochodem františkánské heslo zní Pax et bonum, nebo-li pokoj a dobro. Snad i to by mohlo být pro Lubomíra Zaorálka inspirací pro jeho budoucí politickou cestu. Momentálně se totiž vydal jiným směrem.“
Mně už se dělá špatně jen při vyslovení slova ´církev´
Velice ostře se proti samotné církvi postavil místopředseda poslaneckého klubu VV Otto Chaloupka: „Mně už se dělá špatně jen při vyslovení slova ´církev´. Organizace obelhávající lidi se podílí na obrovské lumpárně, zatímco svým ovečkám – ovcím vymývá mozky kázáním o poctivosti a skromnosti. ´Vrácení´ majetku církvím podle pochybně schváleného zákona je špinavý byznys několika dobráků a já doufám, že Ústavní soud podle toho rozhodne. Všechno ostatní, všechny řeči a emoce jsou teď zbytečné. Hledám další možnosti, jak tento podvod zablokovat nebo alespoň zmírnit.“
Podle první místopředsedkyně LIDEM Dagmar Navrátilové Zaorálek používá s gustem slovník proticírkevní propagandy padesátých let, čímž ji ani nepřekvapuje. „Jako správný demagog vrší jeden výkřik za druhým. Dovolávání se papeže Františka je z tohoto pohledu ryze účelové, neupřímné a falešné. Ale budiž, nechť tedy začne pan místopředseda Zaorálek u sebe a jde příkladem v čistém životě v chudobě. Pro začátek by mohl zpětně ze svého uhradit své pověstné lety státním vrtulníkem z Prahy do Ostravy a zpět, které podnikal v době, kdy byl předsedou Poslanecké sněmovny,“ řekla poslankyně.
„Katolická církev je dnes megafirma. S chudobou starých křesťanů to má málo společného,“ míní místopředseda KSČM a poslanec Jiří Dolejš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík