Dochází ve volbách tak úspěšným, ryze protestním stranám dech? I tak se dá pohlížet na výzkumy agentury STEM a Centra pro výzkum veřejného mínění, které byly zveřejněny ve druhé polovině tohoto týdne. Shodně totiž ukazují nejnižší výsledky pro hnutí Úsvit za mnoho měsíců zpátky, které by ho aktuálně ani nepustily do sněmovny. Hnutí ANO zaznamenalo v červnu u agentury STEM nejnižší voličskou přízeň za poslední čtyři měsíce, u CVVM pak za poslední tři měsíce.
„Vývoj u Úsvitu přímé demokracie mi přijde logický. Je to typická protestní formace, která sbírá hlasy především emotivně podbarvené a s mělkou motivací na poslední chvíli před volbami. A jak už to povaze této podpory odpovídá, poměrně brzy po volbách se rozpouští, pokud ve společnosti není radikální nálada, nestupňuje se napětí, a pokud se společenská situace stabilizuje. Naše současná situace je charakterizována právě takovou stabilizací a je tedy celkem logické, že v takové situaci hnutí Úsvit ztrácí,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz sociolog a ředitel agentury STEM Jan Hartl.
Hnutí ANO přezbrojuje, už ho nepodporují jen protestní voliči
U hnutí ANO bychom mohli podobný vývoj očekávat, pokud by se jednalo o typicky protestní formaci. „Ale v našich výzkumech jsme viděli, že hnutí ANO ´přezbrojuje´, co se svého elektorátu týče. Je schopné získávat nové příznivce, a to třeba i z okruhu voličů ČSSD, tedy zavedené strany, takže to nejsou typicky protestní voliči. Ale hnutí ANO získávalo podporu i ze strany někdejších voličů ODS a ještě dříve v minulosti TOP 09. Ukazuje se tak, že hnutí ANO se možná, to je důležité slovo, daří stabilizovat svou pozici a přetvářet se ze strany protestního typu ve stranu běžného typu, a dokonce ve stranu, která je vnímána jako nejsilnější strana vládní koalice,“ konstatuje Jan Hartl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník