Emmanuel Macron má nyní ve Francii silnou pozici. Tu potvrdilo vítězství Macronova hnutí v parlamentu, které mu zajistilo většinu. Macronův postoj vůči zemím V4 na summitu EU v Bruselu potvrdila i německá kancléřka Angela Merkelová. Evropa podle Macrona není „supermarket“, ze kterého by si členské státy mohly vybírat to, co se jim hodí podle libosti. Se zeměmi V4 je navíc nyní pro jejich odpor přijímat migranty na základě povinných kvót vedeno ze strany EU řízení. A Merkelová již dříve uvedla, že s tímto řízením osobně nemá problém. Ústavní činitelé, od kterých se ParlamentnímListům.cz. podařilo získat vyjádření, se však k jeho vystoupení stavějí kriticky.
Na tvrdý odpor naráží francouzský prezident zejména u KSČM. „Pan Macron nemá co kritizovat. Naše země nikdy nebohatla z kolonií. Nikdy nevedla dobyvačné války a za nás migraci z Balkánu nebo Ukrajiny také nikdo neřeší. Nejsme kolonií SRN. Jsme stejně rovnoprávný člen Evropy a jeho arogance je mi odporná,“ sdělil na dotaz ParlamentníchListů.cz, co si o Macronově výstupu myslí, předseda komunistů Vojtěch Filip. Ostře se na adresu Macrona pro ParlamentníListy.cz vyjádřil i místopředseda KSČM a hlavní ideolog strany Josef Skála. „To velkopanské okřikování už překračuje všechny meze,“ uvedl a zmínil socioekonomické rozdíly mezi zeměmi uvnitř Unie. „Ve vztahu k elitám zemí, odkud zní, totiž nejsme příjemcem štědrého dobrodiní, ale kolonií v horším postavení, než za c. a k. monarchie. Z práce českých mozků a rukou tam rok co rok mizí suma o řád vyšší než evropské dotace vynášené do nebes. Zůstat ten výnos doma, připadne na každého našeho zaměstnance přinejmenším o stovku tisíc korun víc za každý rok,“ dodal.
Macron i Merkelová podle Skály zdědili země „napěchované lupem z mimoevropských kolonií“. „Mnohé z nich rabují dodnes. My, Češi, jsme jaktěživ žádnou neměli. Choré mozky, velebící ‚humanitární bombardování‘, sice hyzdily a hyzdí i českou kotlinu. Agrese, co prý potrestají ‚darebácké státy‘ – a ‚vyvezou demokracii‘ – však měly na povel západní velmoci,“ uvedl. Podle Skály se uprchlickou vlnou tato politika vrací jako bumerang. „Ten, kdo má to dílo zkázy na svědomí, ať si po něm také laskavě uklidí,“ uvedl Skála. Berlín a Paříž pak podle něj dávají „vyzáblému torzu někdejších sympatií k Evropské unii ránu z milosti“. „Habaďůra dvourychlostní Evropy už má i úřední štempl,“ doplnil Skála.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jonáš Kříž