Jan Štrof byl v minulosti například členem dozorčí rady PPF Banky spadající do holdingu nejbohatšího Čecha, miliardáře Petra Kellnera. Štrof v Kellnerově bance reprezentoval hlavní město Praha, které v ní drží přibližně šestiprocentní podíl. Kromě toho ale Štrofovo jméno figurovalo i přímo v řadě městských firem. Jeho účast v nich se v podstatě překrývala s jeho působením v komunální politice, a to v řadách sociálních demokratů na Praze 9. Mezi lety 2004 a 2006 byl Štrof například členem představenstva akciové společnosti Pražské služby. O pár let později, v letech 2006 až 2007, byl pak v tomto podniku dokonce místopředsedou představenstva. Štrofově působení se nevyhnul ani pražský dopravní podnik, ve kterém zasedal v letech 2005 a 2007. Ještě předtím, mezi lety 2004 a 2005 působil jako člen představenstva Pražské vodohospodářské společnosti.
Neblaze proslulá devítka…
Místní organizace ČSSD na Praze 9 se v době, kdy v ní Štrof působil, stala vděčným tématem řady mediálních kauz. Skloňována přitom byla v nepříliš pozitivních konotacích, a to v souvislosti s takzvanou pervitinovou aférou. Ukázalo se totiž, že jeden z členů místní buňky vařil a prodával pervitin.
Další kauzou, kterou místní organizace proslula, byla tzv. úplatkářská aféra. Podle ní si totiž tehdejší sociální demokraté na Praze 9 měli údajně domlouvat úplatky výměnou za politickou podporu. V kauze, kterou později policie pro nedostatek důkazů zastavila, měl figurovat jako hlavní aktér tehdejší radní pro životní prostředí Lukáš Plachý a rovněž tehdejší šéf ČSSD na Praze 9 František Kolínský. Kolínský byl rovněž jedním z těch, které tehdy policie v souvislosti s věcí obvinila. Policie následně vyšetřování aféry zastavila s ohledem na nedostatek důkazů. Lukáš Plachý aktuálně sedí v čele představenstva městské akciové firmy Kolektory Praha.
Sám Štrof měl krátce poté, co kauzu rozmázla média, v pražské ČSSD skončit, přičemž mu bylo pozastaveno členství. Podle informovaného zdroje ParlamentníchListů.cz, který trvá na své anonymitě, to měl být přímo on, kdo s aférou údajného uplácení v řadách sociálních demokratů na Praze 9 seznámil novináře, a to v rámci „vnitrostranických šarvátek“.
Podle informací ParlamentníchListů.cz, které pocházejí z interního zdroje přímo z řad sociálních demokratů na Praze 9, mělo být ale důvodem toho, že se strana Štrofa zbavila, to, že údajně „poškozoval jméno ČSSD“. Náš zdroj nám rovněž sdělil, že se měl Štrof na Praze 9 v řadách ČSSD přetahovat o nadvládu právě s Františkem Kolínským, který v úplatkářské aféře figuroval.
Otazníky rovněž zůstávají nad možnými kontakty Jana Štrofa s dalšími předními figurami pražské sociální demokracie. Jak naznačují informace naší redakce, měl mít Štrof v minulosti vazby na dvojici prominentních postav ČSSD v Praze, europoslance Miroslava Pocheho a místopředsedu krajského výkonného výboru ČSSD v Praze a v minulosti pravomocně odsouzeného Karla Březinu. Nejmenovaný a dlouholetý člen ČSSD na Praze 9 nám ale tuto informaci popřel. „To mne velmi překvapuje. Slyšel jsem, že tito lidé se Štrofem spolupracovat vůbec nechtěli,“ sdělil nám k věci. „Nejsem s nimi v kontaktu, neviděl jsem je několik let,“ sdělil na dotaz ParlamentnímListům.cz sám Štrof.
Inženýrem za 16 měsíců...
Jak nicméně Štrof ParlamentnímListům.cz přiznal, v minulosti podnikal například s bratrem Petra Dolínka, který je náměstkem pražské primátorky a rovněž byl letošní jedničkou na pražské kandidátce ČSSD. Dolínkův bratr Ondřej byl aktuálně v médiích zmíněn v kauze firem členů ČSSD údajně napojených na zakázky týkající se městského úklidu. Na tu již dříve upozornily například Hospodářské noviny. Podle opozice z řad Pirátské strany, která na magistrátu v Praze působí, se jedná o klientelismus, zmiňují „Hospodářky“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jonáš Kříž