„Dnes odpoledne se u prezidenta Václava Klause sešla široká skupina zástupců politických subjektů i jednotlivců, kterým osud naší země není lhostejný. Podařilo se najít shodu na tom, že je třeba vytvořit silný volební blok stejně smýšlejících lidí, který nabídne občanům České republiky cestu ke svobodě a prosperitě. Všichni zúčastnění se shodli na vzniku nového volebního bloku s názvem: ´Hlavu vzhůru!´, který bude kandidovat s podporou Václava Klause v nadcházejících parlamentních volbách,“ uvedl blok Hlavu vzhůru! ve svém pátečním prohlášení.
Ladislav Jakl ale explicitní a exkluzivní podporu ve svém vyjádření poněkud relativizoval. „U toho přijetí jsem byl. V. K. na něm uvítal iniciativu mnoha skupin a jednotlivců udělat něco s dnešní beznadějnou politickou scénou. O své případné podpoře a jejích formách ale rozhodne sám i podle příštích kroků této skupiny. Rozhodně jí neposkytl své jméno k volnému užívání,“ poslal Jakl v SMS ParlamentnímListům.cz.
Klaus slíbil podporu ve volbách oficiálně
ParlamentníListy.cz tedy oslovily několik dalších účastníků schůzky, jak to bylo ve skutečnosti. A ti se shodují, že Klaus byl iniciativou potěšen a přislíbil exkluzivní podporu subjektu Hlavu vzhůru!. Tak již ostatně učinil ve svém oficiálním prohlášení, když oznámil, že kandidovat do sněmovny nebude.
„Tímto pokusem pro mne nic nekončí. V průběhu následujících dvou měsíců rád aktivně pomohu těm, kteří i beze mne do tohoto volebního souboje půjdou,“ uvedl Klaus, který v tomto prohlášení výslovně ocenil i práci Jany Bobošíkové na integraci pravice.
„Nesmírně oceňuji, že mnoho jednotlivců, politických hnutí i menších politických stran bylo ochotno překročit nejen své názorové rozdíly, ale i rozdílnost svých bývalých politických angažmá, kdy si často byli spíše soupeři než spojenci. K různým spekulacím chci jasně říci, že nejvíce pozitivního v tomto pokusu o rychlé vytvoření nového politického subjektu vykonala Jana Bobošíková. Našel jsem v ní největší ochotu hledat řešení, které by mohlo integrovat velmi různorodou skupinu lidí obdobně cítících vážnou situaci naší země a tragický stav naší politické scény. Jí chci poděkovat zvlášť,“ uvedl oficiálně Klaus.
Volební blok Hlavu vzhůru! vznikl právě ze subjektů, které jednaly před tím s Klausem o možnosti, že by kandidoval do sněmovny jako předseda strany Hlavu vzhůru!. Název Hlavu vzhůru! pochází od něj.
Jak schůzka probíhala
Na schůzku iniciovanou Borisem Šťastným dorazilo zhruba 20 lidí z pravice včetně Michala Doktora, Zdeňka Proseka, Jany Bobošíkové a dalších. Nejprve s nimi Klaus mluvil na dvorku zámečku na Hanspaulce a pak je pozval dovnitř. Zástupci pravicových subjektů Klausovi poděkovali za jeho dosavadní snahy, řekli mu, že jeho rozhodnutí chápou a že by ocenili, kdyby volební subjekt aktivně podpořil, jak již Klaus předeslal ve svém oficiálním prohlášení.
Zhruba hodinové setkání prý bylo velice přátelské a někteří účastníci byli z Klausovy podpory dokonce i „naměkko“. Klaus dokonce žertoval, že když se v jedné místnosti sejdou kuřák Zdeněk Prosek i militantní antikuřák Boris Šťastný, je to skoro zázrak. Klaus také prozradil, že připravuje knihu s názvem Česká republika na křižovatce, která by mohla zapadnout do ideového konceptu a korespondovala s novým projektem.
Sami pravičáci řekli, že nechtějí používat slovo „Klaus“ či „klausovci“ v názvu strany, neboť jim přišlo hloupé, že by se tak opičili po levicových zemanovcích. Michal Doktor navrhoval název Svornost. Shoda padla nakonec ale na název Hlavu vzhůru!, protože s ním sám Klaus počítal pro svůj zvažovaný projekt a protože to bylo heslo jeho kampaně ještě v dobách ODS. Hovořilo se, že by na bilboardech mohlo být jméno kandidáta a volební blok Hlavu vzhůru! a pod tím „S podporou Václava Klause“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík