Vláda zruší zvláštní školy a děti integruje. Učitelka je zoufalá

09.10.2011 20:12 | Zprávy

Poslanci školského výboru sněmovny vnímají vládní plán rušit zvláštní školy dosti rozpačitě. Přišel s ním premiér Petr Nečas. I jeho spolustraník a zastánce sloučení Walter Bartoš říká, že to rozhodně nebude levný krok. Kolegové z výboru pak nad záměrem kroutí hlavou.

Vláda zruší zvláštní školy a děti integruje. Učitelka je zoufalá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Student a vysvědčení, ilustrační foto

Rušit či nerušit zvláštní, dnešním jazykem MŠMT praktické školy, tvořící jakýsi mezistupeň mezi běžnými základkami a školami speciálními pro děti s fyzickým či mentálním postižením? V souvislosti s plánem premiéra Nečase, vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové a šéfa Agentury pro sociální začleňování Martina Šimáčka zrušit k roku 2014 systém jinde neobvyklý se ParlamentníListy.cz zeptaly poslanců sněmovního školského výboru, co si o vládním záměru myslí.

Zatímco zástupci ČSSD i KSČM jsou striktně proti, poslanci vládní koalice zrušení připouštějí. Jenže. Walter Bartoš z ODS upozorňuje, že to nebude nijak levné, zatímco Anna Putnová z TOPky hovoří o původní soft verzi vládního plánu, kde o plošném rušení nebylo zmínek. Cílem bylo pouze pečlivěji rozlišit, které dítě do zvláštní školy patří a které ne.

Dále čtěte:
KSČM: Rovný přístup ke vzdělání je jedno ze základních lidských práv
Romům pomůže 18 miliard korun, tvrdí ředitel agentury

Rušení zvláštních škol nevyřeší laxnost Romů

Podle člena sněmovního školského výboru Adama Rykaly z ČSSD spočívá podstata problému nikoliv v umisťování dětí do praktických škol, ale touha po vzdělání u Romů všeobecně. Pokud jejich rodiče o poskytované vzdělání zájem nemají, je prý vše od základu špatně. Dost zde záleží na přístupu samotných škol, ty musí kontrolovat docházku. "Bohužel v dosti případech je ten přístup poměrně laxní. Ať už jsou děti omlouvány z výuky přímo rodiči, kteří o jejich vzdělání nemají zájem, nebo chodí za školu," řekl ParlamentnímListům.cz.

Jeho kolega Walter Bartoš (ODS) přiznává, že nápad prezentovaný jako záměr Šimáčkovy agentury je v naprosté shodě s plány jeho strany v oblasti školství. "ODS byla vždy pro integraci a podle mě to není uzavřená záležitost. Debata tam proběhne a já myslím, že praktické, tedy dříve zvláštní školy mají svůj význam," hodnotí nápad Nečasových lidí. Premiérovi prý rozumí, děti si již od útlého věku mají zvykat na úplný vzorek společnosti. I proto nemá osobně rád například osmiletá gymnázia, která si již na druhém stupni ZŠ vyberou mezi dětmi elitu.

Vícerychlostní ZŠ budou mnohem dražší

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Mašek

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zavírat za propagaci komunismu? Včera bylo pozdě, zní z koalice

20:33 Zavírat za propagaci komunismu? Včera bylo pozdě, zní z koalice

Nápad Marka Bendy zavést do trestního zákoníku vězení za propagaci komunismu zaujal ve vládní koalic…