Jak se díváte na to, že ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier navrhuje pozitivní diskriminaci pro Romy či kvóty pro ženy na kandidátkách?
Já jsem přesvědčen, že pan ministr Dienstbier nesprávně odhadl potřeby občanů České republiky. Pokud jde o pozitivní diskriminaci, tak tady je přece mnohem důležitější, aby se všem měřilo stejným metrem. To znamená bez rozdílu sociálního postavení, bez rozdílu barvy pleti, bez rozdílu národnosti tak, aby každý měl svá práva a povinnosti a aby je plnil. V tomto ohledu se stát nemůže chovat k někomu tak a k druhému onak. To, že jednotlivé systémy nejsou schopny zapojit větší množství například romského obyvatelstva do bezpečnostních složek, do vzdělávacích procesů, do toho, aby tam byli učitelé, aby v sociálním systému byli terénní pracovníci, je věcí státního aparátu. O to se musí organizačními opatřeními starat vedoucí ústředních orgánů státní správy. Tady žádný zákon o pozitivní diskriminaci nepomůže, je nesmyslný a poškodí českou společnost!
A kvóty pro ženy na kandidátkách?
To přece nejde nařídit! My máme v našem poslaneckém klubu nejvyšší počet žen ze všech politických stran. Na kandidátkách máme také největší počet žen a nemáme na to žádné nařízení. Máme jenom doporučení, aby se takové ženy vyhledávaly a dávala se jim šance. Když to nařídím, tak schopného muže vyřadíme ženou, kterou tam dáme z povinnosti? Jak ona se bude cítit? Nebo schopnou ženu vyřadíme mužem, který nebude ani v tom oboru dostatečně vzdělán? Když obsazuji stínovou vládu KSČM, tak nerozlišuji, jestli nominuji muže, nebo ženu do té funkce stínového ministra, ale dbám na to, aby ten člověk byl s konkrétním tématem a oborem sžitý, byl v něm dobře vzdělán, věnoval se mu a mluvil k tomuto tématu za naši stranu.
Kateřina Konečná byla poslankyní a nyní se stala europoslankyní, ale stále zůstává stínovou ministryní životního prostředí. Nyní je v příslušném výboru v Evropském parlamentu. Jestliže Pavel Hojda je stínovým ministrem průmyslu a obchodu a mluvčím pro dopravu, tak i jako neposlanec je stínovým ministrem, protože sleduje dění v tom rezortu a je schopen na události reagovat a formulovat stanoviska. Stejně tak Miroslav Opálka nebo Soňa Marková. Takže nařizované kvóty považuji za věc, která poškodí naši společnost a poškodí výběr těch nejlepších, ať už mužů, či žen, do těch jednotlivých funkcí. Já bych nic nenařizoval. Ano, doporučit můžeme, aby stranické orgány měly vodítko. Když to nařídíme zákonem, tak nepřijmou ani ty orgány strany, které mají provést primární volbu a v tajných volbách zvolit konkrétní kandidátku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík