Podle návrhu Ministerstva práce a sociálních věcí bude možné poskytovat službu péče o dítě v dětské skupině jen na základě „oprávnění k poskytování služby péče o dítě v dětské skupině", píše se v návrhu zákona. Oprávnění vznikne zápisem fyzické nebo právnické osoby do evidence poskytovatelů, kterou bude spravovat Ministerstvo práce a sociálních věcí.
Fyzická nebo právnická osoba musí být přitom bezúhonná a musí mít také k dispozici prostor, kde bude o děti pečovat, stojí v předloze.
O předloze poslanci vedli rozsáhlou debatu v délce téměř dvě a půl hodiny, kvůli čemuž pak museli některé body z dnešního hlasovacího dne vyřadit.
Semelová: Společnost se vrátí do 19. století
S návrhem zákona nebyli spokojeni především komunisté. Nejvíce se k normě vyjadřovala poslankyně Marta Semelová (KSČM). Kromě jiného uvedla, že s návrhem se naše společnost vrátí do 19. století, kdy fungovaly tzv. opatrovny.
„Především obce by měly znovuobnovit jesle," připomněla také Semelová, které je proti srsti, aby bylo pouze rozhodnutím příslušného orgánu svěřeno dítě do péče nahrazující péči rodičů. Zatímco podle zdůraznění Semelové předškolní vzdělávání může zvýšit šanci dítěte na úspěch v životě, „hlídací služby" jsou krokem zpět. Navíc se u takto „vychovávaných dětí jednou paní na hlídání" zvyšuje výskyt psychických a logopedických problémů, jako je třeba patlavost. Semelová dokonce navrhla, aby byl návrh zákona vládě vrácen k přepracování.
Vláda by i podle dalších komunistů měla místo zavádění „hlídací služby" podpořit rozvoj jeslí a mateřských školek.
KSČM ale nakonec neprosadila vrácení předlohy kabinetu k dopracování, stejně tak se ani nepovedlo poslanci z ANO Jiřímu Zlatuškovi prosadit zamítnutí normy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb