Vyšetřovací komise k Opencard bude, poslanci hlasovali pro její vznik

20.03.2014 12:47 | Zprávy

Poslanci odhlasovali návrh na zřízení sněmovní komise, která by měla prověřit vyšetřování případu pražské karty Opencard. Měla by prověřit činnost všech orgánů činných v tomto řízení a kontrolních orgánů, a to ve lhůtě do 31. 12. 2014. Komise by měla mít devět členů, neprošel návrh, aby počet jejích členů byl sedm.

Vyšetřovací komise k Opencard bude, poslanci hlasovali pro její vznik
Foto: Hans Štembera
Popisek: Happening s názvem Používání Opencard je trestné. Přijďte se udat! Reakce na obvinění současné rady Prahy, nikoli té minulé s Pavlem Bémem

Projekt městské karty Opencard odstartoval v době, kdy byl primátorem Pavel Bém (ODS). Kvůli případu je stíhána většina členů pozdější městské rady včetně Bémových nástupců. Obviněn je i nynější poslanec a také někdejší primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) a současný primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Obžalobě čelí i pět magistrátních úředníků, ale žádní tehdejší městští politici, kteří u zrodu Opencard stáli.

Sněmovní vyšetřovací komise může podle zákona vyžadovat podklady, vyslýchat svědky nebo například vyžadovat nezbytná vysvětlení. V minulosti poslanci takto šetřili třeba prodej společnosti Unipetrol, výstavbu dálnice D47, arbitráž mezi CME a ČR, či kauzu společnosti Diag Human. Jenže mnozí poslanci si stěžovali na to, že komise nikdy nic nevyšetří a případ se tak kvůli poslanecké komisi jen zpolitizuje. Huml ale tvrdí, že pokud bude komise chtít něco vyšetřit, také to vyšetří.

Jak již ParlamentníListy.cz informovaly, iniciativu na zřízení komise v Poslanecké sněmovně vyvolal poslanec Stanislav Huml (ČSSD). K nápadu jej přivedl příběh bývalého úředníka magistrátu Jiřího Chytila, jenž kauzu odkryl. Chytil měl být podle příslibu policie údajně utajeným svědkem, ale nakonec byl i on v této věci obžalován. Soud pětici úředníků včetně Chytila uložil zatím nepravomocně podmíněné tresty od jednoho roku do tří let za zvýhodnění firmy Haguess, která zakázku získala. Obžaloba tvrdí, že městu způsobili škodu za 67 milionů korun.



Dnes Huml poslancům předložil návrh, aby komise prověřila činnost všech orgánů činných v tomto řízení a kontrolních orgánů ve lhůtě do šesti měsíců ode dne svého zřízení. Poté bude muset komise se svými závěry a zjištěními předstoupit před Poslaneckou sněmovnu.

Termín šesti měsíců ale nakonec poslanci neodhlasovali, prošel návrh, aby komise pracovala do 31. 12. 2014.

Šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura navrhoval, aby komise měla paritní zastoupení a členů komise bylo sedm – z každé politické strany, která je ve sněmovně zastoupena, jeden člen. To ale nakonec hlasováním neprošlo, takže komise bude mít členů devět.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

95 tisíc pro první dámu: Ženy jsou drahé, padlo. Také slova o šlechtě a středověku

20:43 95 tisíc pro první dámu: Ženy jsou drahé, padlo. Také slova o šlechtě a středověku

Měla by manželka prezidenta Petra Pavla pobírat měsíčně téměř sto tisíc korun určených k reprezentac…