Zahalováním to začíná a podřezáváním krků končí. Kníže, Filip, Sobotka, Okamura i další k šátkům muslimek v českých školách

03.09.2014 4:35 | Zprávy

ANKETA Podle ombudsmanky Anny Šabatové je zákaz nošení hidžábu (šátku pro muslimky) ve škole nepřímou diskriminací. Dle ministra školství Marcela Chládka muslimky šátek při výuce mohou mít. Podle většiny oslovených českých politiků by ale muslimky měly respektovat české zvyklosti a šátek by ve škole nosit neměly.

Zahalováním to začíná a podřezáváním krků končí. Kníže, Filip, Sobotka, Okamura i další k šátkům muslimek v českých školách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Letnou za ministerstvo vnitra svolali muslimové modlitbu (arabsky salát). Protestovali tak proti zásahu policie minulý pátek

Střední zdravotnická škola v Praze vloni na podzim nedovolila muslimské studentce ze Somálska, aby při výuce nosila šátek zahalující vlasy a krk. Studentka školu opustila, hidžáb považovala za projev náboženského vyznání. Ředitelka školy argumentovala školním řádem, který zakazoval všechny pokrývky hlavy. Dívka údajně právě kvůli tomu ze školy odešla.

„Pro osoby bez vyznání či osoby vyznávající náboženství s méně striktními pravidly není zákaz nosit pokrývku hlavy obecně důležitý. Pro muslimské ženy má však nošení muslimského šátku zásadní význam jako projev náboženského vyznání. Plošný zákaz tedy nepochybně představuje zásah do náboženské svobody a jednání ředitelky školy bylo v rozporu s antidiskriminačním i školským zákonem,“ uvedla veřejná ochránkyně práv Šabatová v tiskové zprávě.

Její postoj zastává i ministr školství Marcel Chládek z ČSSD: „Jsme demokratickou zemí, což znamená také respekt k víře. Případy tohoto typu by měl posuzovat ředitel školy, případně její zřizovatel, který by neměl toto právo omezovat.“

Ať si v klidu nosí židovští kluci kipu, muslimské holky šátek a křesťané křížek

ParlamentníListy.cz se dotázaly českých politiků, jaký mají na věc názor. Ti se většinou kloní k tomu, že by se cizinci měli přizpůsobit našim pravidlům a pravidlům školy, do které chodí, často s dodatkem, že v muslimských zemích většinou nejsou tolerovány projevy nemuslimských vyznání a křesťané jsou perzekvováni. Názor není ale jednotný ani uvnitř některých politických stran.

Předseda ANO a ministr financí Andrej Babiš na dotaz ohledně nošení muslimských šátků nereagoval. Neodpověděl ani premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka či předseda KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek.

„Myslím, že nakonec by se měla česká společnost přidržet rozsudku Evropského soudu pro lidská práva, že je právem státu stanovit pravidla pro omezení nošení náboženských symbolů zejména ve veřejných budovách,“ řekl ParlamentnímListům.cz předseda KSČM a poslanec Vojtěch Filip.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

19:42 „Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura ve čtvrtek ústně interpeloval premiéra Petra Fialu ohledně konkrétních k…