Zasvěcený novinář: Jsou věci, ve kterých je Zeman naprosto dokonalý. Ale...

31.05.2013 16:16 | Zprávy

Štěpán Kotrba je na serveru Britské listy znám svými odvážnými komentáři. ParlamentníListy.cz mu položily několik otázek na situaci české levice, jejímž je zasvěceným pozorovatelem. Po vyčerpávající odpovědi na první otázku nyní zveřejňujeme další Kotrbovy zajímavé postřehy. Tentokrát se týkají především prezidenta Miloše Zemana, který podle Kotrby dokáže skvěle chápat složité politické a ekonomické systémy. Horší už to prý je s výběrem některých spolupracovníků.

Zasvěcený novinář: Jsou věci, ve kterých je Zeman naprosto dokonalý. Ale...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman vystoupil na 2. sjezdu Rady seniorů ČR

Jak programově vymezit levicový prostor, který sympatizuje s prezidentem Milošem Zemanem a jak vymezit Zemana jako levicového politika? Kteří lidé a které subjekty budou těžit ze silného "faktoru Zeman"?

Je potřeba vnímat Zemanův program pro prvních 300 dní jeho vlády, i jeho činy, které provedla jím řízená "vláda sebevrahů" během prvních 300 dní ve funkcích. Zjednodušeně řečeno: strategické keynesiánství spojené s pragmatickými taktickými kroky a naprosto nepředvídatelnými a překvapivými operativními kroky.

Důkazem keynesiánství a budování silného státu je podpora infrastrukturních investic, které mimo státu soukromý sektor neumí ufinancovat - Zemanovo tvrzení, že doprava je páteří ekonomiky a mostem mezi lidmi, není jen "bonmot", ale hluboká idea. Zeman dokonale rozumí globalizaci, protože byl členem velmi vlivného globálního think tanku Socialistické internacionály - skupiny Global progress. Dnes může a určitě i chce tuto znalost prostřednictvím možností EU a NATO plně využít. Česko samo je perfierie. Česko jako klíčový hráč vyvažující globální hry jiných využije dokonale své polohy v samém srdci Evropy. Chcete snad polemizovat s výrokem, že hospodaření je nedělitelné od sociální politiky? Nebo se strategií státu jako hospodáře společenského vlastnictví - veřejných statků a služeb?

Zeman je přitom liberálem klasického střihu, zastáncem demonopolizace a dekartelizace. Tvrdí, a vždy podle toho konal, že stát má být co nejblíže občanovi. On inspiroval Yvonne Streckovou k posílení pravomoci obcí i krajů - v rozporu s unitarismem a centralismem konceptu ODS. Chce zjednodušení, zpřehlednění a stabilitu daní - a tím omezení možností "optimalizace". Požaduje daňovou spravedlnost a daňovou neutralitu jako parametr sociálního smíru. Divíte se mu, že chce vyšší zdanění luxusního zboží zvláštní zvýšenou sazbou DPH, resp. spotřební daní, případně redukci odčitatelných položek, které nejsou přímou podporou podnikání, ale statusovou demonstrací bohatých? Proč by stát měl platit podnikatelům luxus?

Zeman je zároveň demokrat: Chce, aby vše o veřejných penězích zpřístupnil stát na internetu. Snaha vytvořit sociální stát skandinávského typu, který je solidární s nemocnými, invalidy a s dalšími skupinami lidí ohrožených sociálním vyloučením, je důkazem, že Zeman je socialista. Sice konzervativní v životních hodnotách, ale liberální v ekonomické teorii. Zdůrazňuji, je to ale socialismus, o co mu jde – sociální spravedlnost smíšené ekonomiky ve společnosti, která je protestantsky pracovitá a zároveň opravdově kristovsky solidární.

Vy máte s Milošem Zemanem vlastní osobní historii, jak jste napsal, oslovujete ho křestním jménem. V čem je síla a slabost této osobnosti? Jak zhodnotit jeho první měsíce v úřadu?

Síla je v jeho naprosto dokonalé znalosti složitých systémů. To je profesionalita makroekonoma a prognostika. Extrapolovat vývoj a zohlednit přitom dlouhodobé trendy, jako například Kondratěvovy cykly, umí málokdo. Dokonale rozumí číslům - statistice, makroekonomickým údajům, burze. Ale nerozumí lidské duši. Slabost je, když má svůj vlastní systém naplnit lidmi nebo převzít systém, který už je lidmi naplněn. Zeman selhával v řadě personálních kroků. A to i v případě sebe a své rodiny. Lidé vždy nejednají dle matematických algoritmů. Zvlášť to Zemana mate. První měsíce nevnímám nijak tragicky. Zeman se rozhlíží a definuje si oblasti svých ingerencí. Připravuje si tým. Těch několik let, které má ve funkci před sebou, využije určitě beze zbytku. Postupuje hierarchicky.

Oceňuji jeho hlavní personální krok směrem k zahraničí, což je nejdůležitější bitevní pole - angažování Hynka Kmoníčka. Znám ho dlouho a vím, že je to člověk s obrovským vzděláním a rozhledem, humanista rozumějící lidem v politice i síle a moci v rámci geopolitiky. Kreativec se schopností nalézat řešení průnikem shody zájmů i tam, kde zdánlivě nejsou. Pragmatik se smyslem pro humor. Osobnost. A to je v diplomacii velmi vzácné.

Stejně šťastnou ruku měl Zeman ve výběru šéfa své kampaně. Roman Lipták je vzácně moudrý dramaturg, který naprosto rozumí stratifikaci cílových skupin i mediální taktice. Zbytek Zemanova týmu už je prozatím horší, včetně tiskové mluvčí. Ale myslím, že pragmatismus Zemana dovede rychle k výměně těch, kteří na svou práci nestačí. Nostalgií nikdy Zeman netrpěl a netrpí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nep

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

19:42 „Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura ve čtvrtek ústně interpeloval premiéra Petra Fialu ohledně konkrétních k…