Způsob referenda považují mnozí trochu za šaškárnu, protože referendum probíhá celý měsíc. „Nechápu, jaký to má smysl. A ještě si zapovědí zveřejňování výsledků, ale od samého začátku je zveřejňují. A někteří představitelé strany se zase tváří tajuplně, odmítají říci svůj názor, protože prý nechtějí ovlivňovat straníky. Ale když jsou funkcionáři strany, měli by jasně formulovat své názory, Ať třeba Chvojka rovnou řekne, že je proti vstupu do vlády Babišem, co je na tom? Proč dělat z otázky vstupu tajné hlasování, to není hlasování o personálních otázkách, které je podle stanov povinně tajné,“ diví se Turek. Taková situace podle jeho názoru jen dokládá rozpolcenost a nejednotnost strany, což se zakrývá jakousi pluralitou. „Sociální demokracie není ani jednotná, ani dvoubarevná, ale spíš neuchopitelná. A na tom si ještě zakládají,“ kritizuje bývalý poslanec Radim Turek jednání některých současných představitelů strany. Ale konání referenda neodsuzuje, naopak vítá, že zájem se vyjádřit k budoucnosti strany má velká část straníků. „Ta původní myšlenka není špatná, je to návrat ke kořenům, k rozhodnutí odspoda. Ale referendum by nemělo trvat měsíc, měl být dán termín, kdy se všichni sejdou a hlasují,“ namítá pro ParlamentníListy.cz Turek.
Chovanec stříhá metr, kdy si pro něj přijdou
Šéf krajské organizace ČSSD, který si nepřál být jmenován, považuje referendum za alibismus ze strany současného vedení. „Jde o to zbavit se odpovědnosti a hodit ji na členy. Ale ti, kteří současný marasmus způsobili, kromě předsedy Sobotky, který se vzdal mandátu, z toho žádnou odpovědnost nevyvodili. Sedí v parlamentu dál, jsou tam všichni, protože obsadili první místa na kandidátkách, a ti jediní prošli. Trochu absurdní vzhledem k tomu, že se na současném průšvihu podíleli. V podstatě všech patnáct,“ prohlásil o zákonodárcích za ČSSD v Poslanecké sněmovně parlamentu.
A nový předseda Jan Hamáček podle něj není schopen všechny poslance přesvědčit o výhodě vstupu sociální demokracie do vlády, proto si rozhodnutí nechá posvětit členy strany, kteří ale nemají zkušenosti ze spolupráce s Andrejem Babišem jako ti, kteří se pohybují ve vrcholové politice. „Někteří hlasují podle toho, jestli z toho budou něco mít, jiní byli zvyklí, že ČSSD to vždycky nějak uhrála, takže věří, že dnešní situace je jen nějaká přeháňka a že na jejich prebendy bude zase svítit sluníčko,“ dodal šéf jedné regionální organizace strany.
Dává najevo obavy, že některé čelné představitele strany čeká od hnutí ANO odveta. „Chovanec podle mne stříhá metr, kdy si pro něj přijdou, stejně tak paní Marksová, a kdoví, jak dopadne Valachová,“ říká pro ParlamentníListy.cz s odkazem na různá trestní oznámení, která padají od některých nástupců bývalých sociálně demokratických ministrů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová